Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep'te satılık müze

Giriş Tarihi: 8.5.2014
Gaziantep'te bakır eserlerin sergilendiği 'Saklı Konak Bakır Eserleri Müzesi' satılığa çıkarıldı. Müze sahibi Ali Atalar, 30 yıldır biriktirdiği bakır eserleri restore ettirerek 3 yıl önce açtığı müzeyi 'yaşadığı bazı sıkıntılar' nedeniyle satmaya karar verdiğini belirtti. İlgili bakanlık ve bağlı müdürlüklerin kendisine sürekli sıkıntı çıkardığını öne süren Atalar, "Müzeyi teklif usulüyle satışa çıkardım" dedi.

BİN ESER

Yerel bir gazeteye verdiği ilanla satışı duyuran Atalar, müzede çok sayıda tabak, ibrik, tepsi, kazan, tava, kevgir, dikiş makinesi, hamam takımları, çanlar ve makasların yanı sıra tüfek, tabanca, kama, kılıç ve süngü bulunduğunu kaydetti. Müzeyi, içerisindeki yaklaşık bin etnografik tarihi eserle birlikte devren satacağını vurgulayan Atalar, şunları söyledi:

"HİÇ DESTEK ALMADIM"
"Türkiye'nin ilk ve tek bakır eserleri müzesi, Gaziantep kültürüne ve turizmine hizmet ediyordu. Yaklaşık 3 yıldan beri kendi yağıyla kavrulması için mücadele ediyorum. Müzeciliğin ticaret kurumu olmadığını biliyorum. Hiçbir yerden maddi ve manevi destek almadan bu işi yürütmeye çalıştım ancak artık yoruldum. Bu mücadeleyi sürdürecek kurum, kuruluş, kişi varsa devretmek istiyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep'te satılık müze
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN