Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanlıktan eczanelere jeneratör şartı konmalı

Bazı eczacılar, jeneratörün eczanelerde yaygınlaşmadığını ileri sürerken, Eczacılar Odası yöneticileri ise bir çok eczanenin elektrik kesintilerine karşı gerekli önlemi aldığını öne sürdü

Son dönemde elektrik kesintilerinin had safhaya ulaştığı bölgemizde, kesintilerin eczanelerde soğuk zincirine tabi tutulması gereken ilaçları olumsuz etkileyip etkilemediği tartışma konusu oldu. Adana, Gaziantep ve Mersin'de özellikle kaçak elektik kullanımının yoğun olduğu bölgelerde meydana gelen kesintilerin uzun sürmesi eczanelerde jeneratör olup olmadığı sorusunu akıllara getirdi. Adana, Mersin ve Gaziantep Eczacı Odası başkanları, birçok eczanede jeneratör bulunduğunu açıkladı.

BOZULAN İLAÇ ZARAR VERİR

Dünyada ve Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de ilaçların normal oda ısısı ve buzdolaplarında muhafaza edildiğini belirten 4. Bölge Adana Eczacı Odası Başkanı Ersun Özkan, "Özellikle burada ilacın hazırlanışına göre etken maddenin bozuluşuna göre buzdolabı uygulamamız mevcut. Saklanmadığı takdirde ilaç bozulur. Etken madde bozulduğu takdirde hastaya yarar sağlamayacağı gibi kimi durumlarda hastaya zarar verecek duruma gelir" dedi.

JENERATÖR KULLANIMI YAYGIN

Birçok eczanede jeneratör olduğunu belirten Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İsfan Demirci, ısı ve nem kontrolünü zorunlu hale getiren yönetmelikle jeneratörü olmayan eczanelerin 2016 Nisan ayına kadar tamamlaması gerektiğini belirtti. Demirci, "Şu an da birçok eczanemizde var ama genelinde olmalı. Zira elektrik olmadığı zaman bilgisayarlar çalışmıyor, böyle olunca da ilaç veremiyoruz. O yüzden her eczanenin mutlaka jeneratör bulundurması gerekiyor" diye konuştu.

ECZACILAR SIKINTILI

Mersin'de yaşanan elektrik kesintilerine tepki gösteren Mersin Eczacılar Odası Başkanı Hüseyin Şimşek, özellikle soğuk zincir ilaçlarda eczacıların zor durumda kaldığını belirtti. Kesintilerde sisteme ulaşma ve ilaçların serin havada muhafaza edilmesi yönünden sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Şimşek, eczacıların yaşanan sorunu jeneratörlerle aşmaya çalıştığını söyledi. Şimşek, eczacıların riske girmemek adına artık soğuk zincir ilaçları eczanede bulundurmadığını da sözlerine ekledi.

ZORUNLULUK GETİRİLSİN
Özellikle buzdolapları için, jeneratörün zorunlu hale getirilmesini savunan eczacı Mehmet Kahyalar, "Eczanelerde belirli bir sıcaklıkta saklanması gereken ve soğuk zincirinin kırılmaması gereken aşı ve ilaçlar bulunmaktadır. Bundan ötürü her eczanenin jeneratör kullanması gereklidir. 4. Bölge Adana Eczacı Odası yıllardır öncü oda olmuştur. Bu konuda da çözüm getireceğine inancım tamdır. İnsan sağlığı için Sağlık Bakanlığı'nın jeneratör bulundurma zorunluluğu getirmelidir. Böylece sorun çözülür" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlıktan eczanelere jeneratör şartı konmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN