Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İmarda yasa değil kaptı kaçtı

Büyükşehir ve Çukurova Belediye Meclisleri, yeşil alan olan bölgeyi spor tesisine çevirmek için yasayı çiğnedi

Giriş Tarihi: 18.10.2014
İmarda yasa değil kaptı kaçtı
Yeşil alan olarak gösterdiği alanı spor tesisine çevirmek için çaba gösteren Çukurova ve Büyükşehir Belediye Meclislerinin, yasa ve yönetmeliği takmadığı iddia edildi. Nazım imar planında düzenlemelerin yapılmasından sonra uygulama imar planında gerekli değişiklikler yapılması gerekirken Adana'da süreç tersinden işledi. Büyükşehir Belediye Meclisi, nazım imar planında düzenleme yapmadan Çukurova Belediyesi uygulama imar planında değişiklik yaptı ve bu kararını yaklaşık 5 ay sonra askıya çıkardı.

ÇUKUROVA'DA GÖRÜŞÜLDÜ
Sülüklüpınar'a hizmet binasını yapan Çukurova Belediyesi, bunun karşılığı olarak Belediyevleri Mahallesi 7809 Pafta 4 Nolu parseldeki yeri (Fazıl Meto Bulvarı üzerinde) yeşil alan olarak ilan etti. Ancak bir süre sonra bu kararından vazgeçen Çukurova Belediyesi 9 Mayıs 2014 tarihinde yapılan Meclis toplantısında 13 dönümlük arazinin spor tesisine çevrilmesini kararlaştırdı. Karar 12 Eylül 2014 tarihinde yapılan Büyükşehir Meclisi'nde görüşüldü ve onaylandıktan sonra askıya çıkarıldı.

5 AY SONRA ASKIYA ÇIKTI

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin aldığı bu karar üzerine harekete geçen Çukurova Belediyesi, yaklaşık 5 aydır beklettiği meclis kararını 1 Ekim'de askıya çıkarttı. Oysa Çukurova Belediyesi'nin bu kararı, 9 Mayıs 2014 tarihinde ya da takip eden birkaç gün içinde askıya çıkarması gerekiyordu. Önce imar planındaki değişikliklere ilişkin yasa ihlali yapan Çukurova Belediyesi bu kez de aldığı meclis kararını 5 ay sonra askıya çıkararak bir ilke imza atmış oldu.

BELEDİYELER NE YAPTI?

Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği'nin 21'inci Maddesi'nde "Nazım ve uygulama imar planları gerekli görülmesi halinde eş zamanlı olarak hazırlanabilir. Nazım imar planı kesinleşmeden uygulama imar planı onaylanamaz" denilmesine karşın Çukurova Belediye Meclisi uygulama imar planını onayladıktan sonra Büyükşehir Belediye Meclisi nazım imar planında gerekli düzenlemeleri yaptı. Uzmanlar, her iki kararın yasalara aykırı olduğu için geçersiz sayılmasını ve imar değişikliğinin yasalara uygun bir şekilde yapılması gerektiğini söyledi.

ELEŞTİRİLERİN DAYANAĞI
Çukurova Belediyesi'nin, meclisin aldığı kararı 5 ay sonra askıya çıkarmasına ilişkin eleştirilerin dayanağı ise 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 8'inci maddesi. Söz konusu maddenin b bendinde "Bu planlar onay tarihinden itibaren belediye başkanlığınca tespit edilen ilan yerlerinde ve ilgili idarelerin internet sayfalarında bir ay süreyle eş zamanlı olarak ilan edilir. Bir aylık ilan süresi içinde planlara itiraz edilebilir" denilmesine karşın Çukurova Belediyesi bu kararı 5 ay sonra askıya çıkardı. Halil BİLEK
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmarda yasa değil kaptı kaçtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN