Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Libya'ya giden gençler kayıp

Giriş Tarihi: 10.11.2014
Libya'ya giden gençler kayıp

Çalışmak için Libya'ya giden lı 8 gençten haber alınamıyor. Kayıp gençlerin aileleri, eşleri ve çocukları perişan durumda. Gözüyaşlı ailelerin gözü kapıda, gelecek mutlu bir haberi bekliyor

Libya'nın Bingazi kentine çalışmak için giden lı 8 garsondan 10 gündür haber alamayan aileleri endişe içinde. 30 Ekim Perşembe günü telefonla kendilerini arayan garsonların, "Cuma günü döneceğiz" dediğini belirten aileler, "Ancak ne uçağa bindiler, ne gelebildiler. Hayatlarından endiye ediyoruz. Ne olur bize yardım edin" dedi. Eşi Mustafa Can'ın hayatta olup olmadığını bilmediğini söyleyen 6 aylık hamile Meryem Can, 4 yaşındaki kızına sarılıp, çok sevdiği eşinin eve döneceği günü iple çekiyor. Meryem Can, "Cumhurbaşkanımızdan destek bekliyoruz" dedi.

BİLET PARASI YOKTU

Yaklaşık üç ay önce Libya'nın Bingazi kentine misafir olarak giden Adanalı Mehmet Nuri Sağlam (31), Mustafa Can (27), Mehmet Ali Göktaş (38), Ethem Yılmaz(31), Sezer Yıldırım (31), Erdinç Artar, Hasan Aslan ve İsa Altunay, bir lokantada iş bularak çalışmaya başladı. Ancak 3 ayın sonunda Libya devleti yetkilileri, vizeleri dolan Türk gençlere 48 saat süre vererek ülkeyi terk etmesini istedi. Dönüş için uçak bileti alacak parası olmayan gençler, çalıştıkları lokantanın sahibine durumu anlattır. 48 saatlik sürenin dolmasına az bir süre kala para alan gençler hemen uçak bileti aldı.

GÖZALTINA ALINDILAR

30 Ekim Perşembe günü ailelerini telefonla arayan gençler, "Cuma günü yola çıkıyoruz inşallah" dedi. Olaylar nedeniyle Bingazi havaalanının kullanılmaz olması nedeniyle Mısrata'da bulunan havaalanına gitmek üzere yomla çıkan gençlerin, yolda yapılan askeri kontrole takıldığı ve Libya devletinin verdiği sürenin dolması nedeniyle burada gözaltına alındığı öğrenildi. 8 gençten bir daha haber alamayan Adana'daki aileleri ise ne yapacağını bilmez halde bekliyor. 8 Türk gencinin hayatından endişe duyduklarını söyleyen aileler, "Ne olur Türk yetkililer devreye girsin, çocuklarımızı alsın" diyor.

YILDIRIM: PERİŞAN OLDUK
Kocasından 10 gündür haber alamadığı için perişan olduğunu söyleyen 24 yaşındaki Bircan Yıldırım, "Kadın başıma ne yapacağımı bilmiyorum. En son 30 Ekim Perşembe günü görüştük. Bana geleceğini söyledi. Özlemle bekliyorum ama ne bir haber var, ne de kendisi geldi. İşyerinin sahibi ile görüştüm. Askeriyede gözaltında olduğunu söylüyor başka da bilgi vermiyor. Öldü mü kaldı mı bilmiyorum" dedi. 6 aylık hamile olan ve 4 yaşındaki kızı Zehra'ya sarılarak eşinin döneceği günü bekleyen 24 yaşındaki Meryem Can ise yaşadıklarını şöyle anlattı:

ZOR GÜNLER GEÇİRİYORUM
"Mustafa'm bizi daha iyi yaşatabilmek için yabancı ülkelere çalışmaya gitti. Amacı birkaç kuruş para kazanıp gelmekti. 8 arkadaşı ile birlikte 3 ay önce yola çıktılar. 30 Ekim'e kadar sorunsuz görüşüyor konuşuyorduk. Vizeleri dolmuştu. Libya yetkilileri, '48 saatte ülkeyi terkedin' demiş. Bunlar da paralarını alamadıkları için hemen çıkamamışlar. Bilet alıp yola çıktıkların da ise verilen süre dolmuş. Bunlar ne asker, ne terörist. Kim oldukları, orada ne iş yaptıkları belli. 6 aylık hamileyim. Zor günler geçiriyorum. Üzüntüden gözüme uyku girmiyor. Tüm aileler perişan olduk"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Libya'ya giden gençler kayıp
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN