Bağlama ustaları unutulmaktan şikayetçi

Mersin'de 28 yıldır el emeğiyle bağlama yapan Kazım Danyeli, bağlama ustalarının yerini fabrikaların almasından şikayetçi

Giriş Tarihi: 20.12.2014
Bağlama ustaları unutulmaktan şikayetçi
Mersinli bağlama ustası Kazım Danyeli, bu mesleğin unutulmaya başlanmasından ve gençlerin bağlamaya olan ilgisinin azalmasından yakındı. El emeği ile bağlama yaparak geçimini sağlayan Danyeli, "El yapımı bağlamalar ve bu bağlamaları yapan ustaların yerini fabrika yapımı enstrümanlar almaya başladı. Bu işi bilen de bilmeyen de bağlama ustası olmaya çalışıyor" dedi.

UYUM ÇOK ÖNEMLİ
Bağlamanın Türk kültüründe önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Danyeli, "Bağlamayı yapacağımız ağaçların uyumuna dikkat etmeliyiz. Bağlamada bulunan eşiklerin yeri çok önemlidir, her şey milimetrik yapılmalıdır. En ufak bir ölçüm hatası kötü sonuçlar çıkarır. Çok iyi ses almak istiyorsak, bağlamaya takılacak olan tellerin uyumu da dikkat edilmesi gereken diğer bir unsurdur" şeklinde konuştu.

ULUSALDA KALDI

Bağlamanın uluslararası alanda tanınmadığını da sözlerine ekleyen Kazım Danyeli, bunun nedeni olarak, bağlamanın Türkiye dışına çıkmamış olmasını gösterdi. Herkes tarafından sorulan "Bağlama hangi ağaçtan yapılırsa daha iyi olur?" sorusuna cevap veren Danyeli, bağlamanın iyi olmasının ustanın el becerisi ile mümkün olduğunu anlattı.

NEMDEN UZAK TUTUN
Amatör ya da profesyonel olarak bağlama çalanlara önerilerde bulunan Kazım Danyeli, şunları söyledi: Bağlamanın ömrünü uzatmak isteniyorsa nemli ve rutubetli ortamlardan uzak tutulmalıdır. Sıcağa ya da soğuğa maruz bırakılmamalıdır. Bağlamanın sapının atmaması için de enstrüman kullanıldıktan sonra telleri gevşetilerek kılıfına koyulmalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağlama ustaları unutulmaktan şikayetçi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN