Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeşilyurt Demir Çelik ilk 500'de hep üstte

Hatay'ın Payas ilçesi, Karabük ve Samsun'da demir-çelik, liman, enerji ve AVM yatırımları olan Yeşilyurt Group, 'en büyük 500' listesinde üst sıralardan inmiyor

Giriş Tarihi: 30.12.2014
Yeşilyurt Demir Çelik ilk 500'de hep üstte
ASLEN Trabzon'un Of ilçesinden olan Yeşilyurt ailesinin demir-çelik, liman, enerji ve AVM alanında yaptığı yatırımlar, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) Türkiye'nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu listesine, grubun her yıl ilk 80-110 arasında değişen sıralamalarla girmesini sağlıyor. Yeşilyurt ailesi, okul, kız yurdu ve cami bağışı gibi topluma yaptıkları katkıyla da tanınıyor.

PAZARLAMA PAYAS'TA

Yeşilyurt Demir Çelik Genel Müdürü Ali Sinan Yeşilyurt, babası ve amcalarının 1969'da Karabük'te demir ticaretine başlayarak iş hayatına atıldığını, kendisinin de 2001'de üniversiteden mezun olunca dahil olduğunu söyledi. 1978'te Karabük'te haddehane kurduktan bir yıl sonra babasının İskenderun'a gelerek demir ticaretini sürdürdüğünü kaydeden Yeşilyurt, "1986'da Samsun'a haddehane ve çelikhane yaptık, liman kurduk. Şu anda Samsun'da ayrıca AVM ve doğalgaz çevrim santralimiz var. Santralimizin kapasitesi 165 MWA. Payas'ta pazarlama faaliyetlerini yürütüyoruz" dedi.

PERU'YA BİLE İHRACAT

Kendisinin 2001'de üniversiteden mezun olduktan sonra şirkette görev aldığını kaydeden Ali Sinan Yeşilyurt, "Bütün yatırımlarımızda toplam yaklaşık bin 500 kişi çalışıyor. Avrupa, Ortadoğu, Panama, Peru, Şili ve Brezilya'ya demir-çelik gönderiyoruz. Her yıl İSO 500 listesine 80'le 110 arasında değişen sıralamalarda giriyoruz" diye konuştu. Demirçelik sektörünün, yılın ilk 9 ayını iyi geçirdiğini ancak birkaç aydır emtia fiyatlarının düşmesinin sıkıntıya yol açtığını kaydeden Yeşilyurt şunları söyledi: Türkiye'nin yıllık 30 milyon ton demir-çelik üretimi var. Tüketimi ise 15 milyon ton. Bu nedenle ihracat yapmamız lazım. Ancak 2008 krizinden sonra ihracatta problemler başladı. Yine de mücadele ediyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşilyurt Demir Çelik ilk 500'de hep üstte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN