Adı Hayal ama vurgun gerçek

Giriş Tarihi: 24.1.2015
Adı Hayal ama vurgun gerçek

AK Partili Azim Öztürk'ün başkanlığı döneminde başlayan, Yıldıray Arıkan döneminde süren kanunsuz uygulamanın CHP'li Soner Çetin döneminde de devam edip etmeyeceği merak konusu

Adana'da yerel yönetimlerin İmar Kanunu'na aykırı olarak gerçekleştirdikleri uygulamaların ardı arkası kesilmiyor. 2 dönem Seyhan Belediye Başkanlığı yapan Azim Öztürk'ün gerçekleştirdiği en önemli projeler arasında yer alan Hayal Dünyası'nda, kanunsuz olarak yapılan ve kafe olarak kullanılan 2 bina, 9 yıldır faaliyet gösteriyor. Seyhan'ın ikiye bölünmesinden sonra Çukurova ilçesi sınırlarında kalan Hayal Dünyası'ndaki kanunsuz uygulama CHP'li Yıldıray Arıkan döneminde de devam etti. Şimdi gözler Çukurova'nın hukukçu başkanı Soner Çetin'e çevrildi.

YASAYA RAĞMEN

Adana'nın en büyük parkları arasında gösterilen ve Hayal Park olarak bilinen Hayal Dünyası Azim Öztürk'ün Seyhan Belediye Başkanlığı döneminde 2006 yılında hizmete açıldı. Yaklaşık 55 bin metrekarelik park yapılırken projede öngörülen ancak yasaya aykırı olan 2 bina da inşa edildi. İmar Kanunu ve Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'ne aykırı olmasına rağmen park içerisine yapılan 2 bina, kafe olarak işletilmeye başlandı. Dönemin başkanı Azim Öztürk, 3194 sayılı İmar Kanunun'un 3. maddesinde; "Herhangi bir saha, her ölçekteki plan esaslarına, bulunduğu bölgenin şartlarına ve yönetmelik hükümlerine aykırı maksatlar için kullanılamaz" hükmünü hiçe saydı.

9 YILDIR SÜRÜYOR

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nin Tanımlar Başlığı altındaki 13/2 maddesinde yapılan park tanımında, "1 katı, h=4,50 m.'yi ve taban alanı kat sayısı toplamda 0,03'ü geçmemek, sökülüp takılabilir malzemeden yapılmak kaydıyla; açık çay bahçesi, büfe,…" denilmesine karşın söz konusu binalar gerek çok katlı olması gerekse sökülüp takılabilir malzemelerden yapılmamış olması nedeniyle yönetmeliğe ve yasaya aykırı hale geldi. Hayal Park'taki bu hukuksuzluk 9 yıl boyunca göz ardı edildi. Azim Öztürk'ten sonra görev alan Yıldıray Arıkan ile mevcut başkan Soner Çetin de, İmar Yönetmeliği'nin ilgili maddelerini hiçe saydı.

DÜĞÜN SALONU İDDİASI

Arıkan döneminde ihaleye çıkarılan bu iki binanın işletmesini, Başkan Yıldıray Arıkan'ın kendine yakın bir isme verdiği öne sürülürken, bir başka iddia da park içerisindeki Mono Cafe'nin son katının düğün salonuna çevrilmesi için tadilatlar yapıldığı yönünde. Çukurova Belediyesi yetkilileri, Mono Cafe'nin üst katında düğün salonu yapıldığı iddialarını yalanladı. Yaklaşık 2,5 ay sonra hizmette birinci yılını dolduracak Çukurova Belediyesi'nin hukukçu başkanı CHP'li Soner Çetin'in, 9 yıl önce Azim Öztürk döneminde başlayan, Yıldıray Arıkan tarafından da göz yumulan bu hukuksuzluğa son verip vermeyeceği merakla bekleniyor.

YASA NE DİYOR?

3194 SAYILI İMAR KANUNUN 3.MADDESİ;
"Herhangi bir saha, her ölçekteki plan esaslarına, bulunduğu bölgenin şartlarına ve yönetmelik hükümlerine aykırı maksatlar için kullanılamaz" amir hükmü yer almaktadır.
Hayal Park'a yapılan 3 katlı Seyir Cafe, depo olarak kullanılıyor.

PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİ'NİN TANIMLAR BAŞLIĞI ALTINDAKİ 13/2 MADDESİ;

13/2 MADDESİ; Parklar:
"İmar planı ile belirlenmek ve mevcut ağaç dokusu dikkate alınarak tabii zemin veya tesviye edilmiş toprak zemin altında kalmak üzere, ağaçlandırma ve bitkilendirme için yeterli derinlikte toprak örtüsü olması ve standartları sağlaması kaydıyla otopark ve havuz ile açık spor ve oyun alanı, umumi hela, 1 katı, h=4,50 m.'yi ve taban alanı kat sayısı toplamda 0,03'ü geçmemek, sökülüp takılabilir malzemeden yapılmak kaydıyla; açık çay bahçesi, büfe, pergole, kameriye, muhtarlık, güvenlik kulübesi, sporcu soyunma kabinleri, taksi durağı, trafo gibi tesislerin yapılabildiği, kentte yaşayanların yeşil bitki örtüsü ile dinlenme ihtiyaçlarının karşılandığı alanlardır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adı Hayal ama vurgun gerçek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN