Belediye mi emlakçı mı?

Giriş Tarihi: 4.2.2015
Belediye mi emlakçı mı?

Çukurova Belediyesi'nin imarda resmi kurum alanı olarak gösterilen yeri konut ve ticaret alanına çevirmek istemesi tartışılırken, Çukurova Kaymakamlığı'nın durumu dikkati çekiyor

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin'in rant uğruna imarda Resmi Kurum Alanı (RKA) olarak gösterilen yerin 11 dönümlük bölümünü konut ve ticaret alanına çevirmek istemesi Büyükşehir Belediye Meclisi'nden dönünce gözler belediyenin yeni hamlesine çevrildi. Bu arada Çukurova Kaymakamlığı hizmet binasının konumu ise tartışamaya yeni bir boyut kazandırdı. İmarda 'ortaöğretim tesisi' olarak ayrılan ve okul binası yapılan bir yerde Çukurova Kaymakamlığı'nın yıllardır hizmet vermesi, belediyenin de bu konuda hiçbir şey yapmaması dikkati çekti.

KAYMAKAMLIĞIN YER SIKINTISI

Seyhan ile Çukurova ilçesinin ayrılması sırasında Nazım İmar Planı'nda 'ortaöğretim tesisi' olarak ayrılan ve bu amaçla yapılan okul binası, geçici olarak Çukurova Kaymakamlığı'na tahsis edildi. Çeşitli birimleriyle okul binasına yerleşen kaymakamlığın kalıcı bir binaya taşınması düşüncesi ne Yıldıray Arıkan döneminde, ne de şimdiki başkan Soner Çetin döneminde bir türlü hayata geçirilemedi. Sorunun çözümü için kullanılması gereken alanlar ise mevcut belediye tarafından konut ve ticaret alanına dönüştürülmeye çalışıldı.

EMLAK KURNAZLIĞI
Çukurova Belediyesi'nin Büyükşehir Belediye Meclisi'nden dönen girişimi imar uzmanları tarafından "emlak kurnazlığı" olarak nitelendirildi. İmar uzmanları, Şambayadı'daki 11 bin 541 metrekarelik konut alanının ilçenin gelişime açık bölgeleri arasında bulunan Fazlı Meto Bulvarı'ndaki Resmi Kurum Alanı'yla (RKA) takas edilmesinin arkasında yüksek rant geliri yaratma istediğinin yattığını ortaya attı. Bu tip takas girişimlerinin belediyeler tarafından değil, 'kurnaz emlakçılar' tarafından yapılmak istendiği de öne sürüldü.

ARIKAN'I YALANLAYAN GELİŞME
Çukurova'nın CHP'li Başkanı Soner Çetin'in RKA'nın bir bölümünü şehir dışına taşıma girişimi önceki belediye başkanı Yıldıray Arıkan'ın Sülüklüpınar'ı yok etme pahasına belediye hizmet binasını inşa etmek için gösterdiği gerekçeyi akıllara getirdi. Arıkan, yeşil alan gaspını "yerimiz yok" diyerek haklı göstermeye çalışırken, yeni yönetimin resmi kurum alanı ile konut alanını takas girişimi ise iddia edildiği gibi "yer sorunu" olmadığını gözler önüne serdi. Bu arada Çukurova Kaymakamlığı'nın Kurttepe'deki Veterinerlik binasına taşınma girişimleri için yaptığı başvurunun kabul edildiği ve yakında Kaymakamlık binasının burada hizmet vereceği öne sürüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye mi emlakçı mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN