Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vali Büyük: Gelin birlikte yapalım

'da kurulması planlanan Kanuni Üniversitesi hukuk engeline takılırken, Vali Mustafa Büyük, toplumun her kesimini kucaklayacak bir vakıf üniversitesi kurulması için meslek kuruluşlarına çağrı yaptı

Giriş Tarihi: 10.3.2015
Vali Büyük: Gelin birlikte yapalım
'da Kanuni Üniversitesi'ne kiralanan arsanın iptali ve garantörlük talebinin reddi üzerine, arsa Milli Eğitim Bakanlığı'na tahsis edildi. Kentin ihtiyacı olmasına karşın, hukuki engeller yüzünden 3'üncü üniversitenin kurulamayacak olması tepkiyle karşılanırken, Adana Valisi Mustafa Büyük'ten kent dinamiklerine bir çağrı geldi. 2 milyonu aşkın nüfusuyla Anadolu'nun önemli bir kenti olan Adana'da üçüncü üniversiteye ihtiyaç olduğunu belirten Vali Büyük, "Adana'ya bir vakıf üniversitesi yakışır. Toplumun her kesimini kapsayan bir girişim tarafından Adana'nın üçüncü üniversitesine kavuşması gerekir" dedi.

ARSA MEB'E DEVREDİLDİ
Çukurova Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından Kanuni Üniversitesi kurulması için Hazine'den 49 yıllığına kiralanan Seyhan ilçesi Sarıhuğlar köyündeki 93 bin metrekarelik arsanın imar uygulaması, açılan dava üzerine Adana 1. İdare Mahkemesi'nin kararıyla iptal edildi. Mahkeme kararına rağmen eski Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, arsa için yapı ruhsatı verdi. Milli Emlak Genel Müdürlüğü, 12 Eylül 2013'te Kanuni Üniversitesi lehine tesis edilen irtifak hakkını iptal etti ve arsayı Milli Eğitim Bakanlığı'na tahsis etti.

ÜÇÜNCÜ ÜNİVERSİTE ŞART
Adana Valiliğine gönderilen yazıda, 'Bölgede dikey yapılaşma nedeniyle yakın gelecekte oluşacak nüfus yoğunluğundan dolayı söz konusu taşınmazın Ortaöğretim Genel Müdürlüğü adına tahsisinin talebi uygun görülmüştür' denildi. Kanuni Üniversitesi aleyhine yaşanan bu gelişmenin, Adana'da eğitimin önünü kesmeye çalışan bir yapı algısı oluşturmaması gerektiğini kaydeden Vali Mustafa Büyük, "Çukurova Üniversitesi ve Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden sonra Adana'nın üçüncü bir üniversiteye daha ihtiyacı var. Ancak bu yapı toplumun her kesimini kucaklayan bir girişim tarafından kurulmalı" diye konuştu. Kentin dinamiklerine çağrıda bulunan Vali Büyük şunları söyledi: Gerek Adana Ticaret Odası, gerek Sanayi Odası, gerekse diğer meslek kuruluşlarıyla görüşmeler yapacağım. Adana'nın bir vakıf üniversitesine ihtiyacı var. Belli ideolojilerin temsilcisi konumunda değil, toplumun her kesimini kucaklayacak, herkesin beğeni ile bahsedeceği bir üniversite kurmalıyız. Bu konuda kısa sürede bir hareket oluşturup somut adım atmalıyız. Adana konumu ve demografik yapısıyla çok önemli bir şehir. Kentimiz bir an önce üçüncü üniversitesine kavuşmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali Büyük: Gelin birlikte yapalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN