Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anadolu dökülüyor

Giriş Tarihi: 19.3.2015
Anadolu dökülüyor

Mersin'in Akdeniz ilçesine bağlı Anadolu Mahallesi'nden geçen dere halk sağlığını tehdit ediyor. Mahalledeki sağlık ocağı, ilköğretim okulu ve çok amaçlı salonun hali de içler acısı

Mersin'in Akdeniz ilçesine bağlı Anadolu Mahallesi, kelimenin tam anlamıyla tel tel dökülüyor. Mahallenin içinden geçen ve fabrikaların atık sularını taşıyan dere bakımsızlıktan halk sağlığını tehdit etmeye başladı. Çevreye çok ağır bir koku yayan derenin yanına yaklaşmak mümkün değil. Rutubet yüzünden duvarları küf tutan sağlık ocağında vatandaşlar şifa ararken, bahçesi çamur içinde olan bir ilköğretim okulunun ana sınıfında öğretim gören miniklerin hali içler acısı. Mahalle sakinlerinin mutlu günlerini yaşadığı çok amaçlı salon ise çöktü çökecek. Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk'e ateş püsküren mahalle sakinleri, "Belediye Başkanı koltuğundan kalkıp biraz çevresine baksın" dedi.

ATIK SULARI TAŞIYOR

Yaşadıkları sıkıntıları SABAH Güney'e anlatan Anadolu Mahallesi Muhtarı Abdurrahman Bilgi, Belediye Başkanı Fazıl Türk'ün bu sorunlara kayıtsız kaldığının altını çizerek, "Mahalleden geçen dere çevreye yaydığı koku nedeniyle dayanılmaz halde. Bu derenin ıslah edilmesi lazım. Belediyeye defalarca konuyu ilettik ancak bugüne kadar önlem alınmadı. Yaz aylarında sivrisinek üreten dere çevresinde oturanlar kabus dolu geceler geçiriyor. Pazar ve perşembe günleri kurulan semt pazarı bile derenin yaydığı koku yüzünden erkenden kapanıyor. Pazar esnafı iflas durumunda" diye konuştu.

NEMDEN DURULMUYOR

Muhtar Bilgi, Yusuf Bayık İlkokulu ve Ortaokulu'nun halini görenlerin şaşkınlık geçirdiğini de vurgulayarak şöyle konuştu: Anasınıfının duvarları nemden küf kokuyor. Ne zaman yağmur yağsa okulda akmayan yer yok. Mini mini yavrularımız çamurda oynuyor. Belediye duyarlı olsa okulun bahçesini asfaltla kaplar. Mahallemizde Akdeniz Belediyesi'nin sorumluluğundaki çok amaçlı salonu anlatmaya gerek bile yok. Neresini tutsanız elinizde kalıyor. Çatı çürümüş, elektrik tesisatı çürümüş, duvarlarını yosun kaplamış. Böyle bir yeri bize reva görenler utanmalı.

SAĞLIKSIZ ORTAM

Anadolu Mahallesi'ndeki sağlık ocağının 2 doktor ve 2 ebe hemşireyle yaklaşık 8 bin kişiye hizmet vermeye çalıştığını belirten Muhtar Abdurrahman Bilgi, "Buradan aynı zamanda Toroslar Mahallesi de hizmet alıyor. Ancak binanın hali savaştan çıkmış gibi. Personel, yaşanan imkansızlıklar yüzünden görevde fazla kalmadan tayin isteyip başka yere gidiyor. Kaderimize terk edilmiş durumdayız. Sanki Mersin'in merkezinde değil, Afrika ülkesinde yaşıyoruz" şeklinde konuştu.

VATANDAŞ NE DİYOR
Anadolu Mahallesi muhtar azası Abidin Erez (37): Akdeniz ilçesinin en güzel mahallelerinden birinde yaşıyoruz ama alt yapı eksikliği yüzünden çektiğimiz sıkıntı had safhada. İlgi bekliyoruz. Kıraathane sahibi Mehmet Irmak (35): Derenin çevreye yaydığı koku yüzünden akşam olmadan işyerimi kapatmak zorunda kalıyorum. Bu gidişle evime ekmek götüremez hale geleceğim. Lokman Erez (32): 8 yaşındaki kızım Yusuf Bayık İlkokulu'nda okuyor. Okul ile evimin arası 3 kilometre. Okulun halini düşündükçe çocuğumu okula gönderesim gelmiyor. Ali Pekmez: Bu derede önceden balık avlıyorduk. Şimdi bir canlı kalmadığı gibi hepimizin sağlığı tehdit altında. Suda oynayan çocuklar hastalanıyor. Belediye bir an önce burayı ıslah etsin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadolu dökülüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN