Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çukurova'da değişim zamanı

7 Haziran seçimleri için siyasi parti adayları start aldı. Adana, Mersin, Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay ve Osmaniye'de MHP ile CHP'nin listelerine tepki var. Adana'da Zihni Aldırmaz bağımsız olarak yarışa giriyor

Giriş Tarihi: 9.4.2015
Çukurova'da değişim zamanı
Adana'da 14 vekilin 4'ünün yer bulduğu listelerde büyük sürprizler yaşanmadı. AK Parti'de Necdet Ünüvar'ın listenin ilk sırasına konulması, "Sağlık Bakanlığı mı geliyor" yorumlarına neden oldu. 3 döneme takılan Ömer Çelik ve Necati Çetinkaya aday olmazken, Fatoş Gürkan, Ali Küçükaydın listeye giremedi. CHP'li mevcut vekillerin hiçbiri listeye giremezken, ön seçim sonuçlarına sadık kalınması tabanda sevinç yarattı. MHP'de çok çalışan Cahit Öztok'un listede yer bulamaması bir handikap olarak değerlendirildi. Adana'da bir başka sürpriz ise adı CHP ile konuşulan Zihni Aldırmaz'ın son anda bağımsız adaylığa karar vermesi oldu.

MERSİN'DE KÖKTEN DEĞİŞİM

Mersin'de AK Parti, CHP ve MHP'den toplam 8 milletvekili yeniden listelere giremezken, en büyük sürpriz, AK Parti'nin kurucuları arasında yer alan Dengir Mir Mehmet Fırat'ın HDP birinci sıra adayı yapılması oldu. AK Parti'de mevcut milletvekillerinin hiçbiri yeni listede yer almadı. Parti, kentte kan değişimiyle başarı yakalamayı hedefliyor. MHP'de çok tartışılan bir isim olan Mehmet Şandır listeye giremezken, ilk sırada Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk yer aldı. CHP eski bakanlardan Fikri Sağlar'ı yeniden saflarına kattı ve listeyi yenileme yoluna gitti. CHP'li Macit Özcan'ın yolsuzluk iddialarının ise partiye büyük zarar vereceği konuşuluyor.

CELAL DOĞAN SÜRPRİZİ

Gaziantep, siyasi partilerin gösterdiği milletvekili adaylarıyla sürprizlerin yaşandığı kent oldu. AK Parti'den Halil Mazıcıoğlu ve Derya Bakbak listeye giremezken, CHP'nin, Gaziantepli olmayan Ali Serindağ yerine eski İl Başkanı Mehmet Gökdağ'ı göstermesi tabanda memnuniyetle karşılandı. Gaziantep'teki asıl sürpriz ise eski CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan'ın HDP liste başında aday gösterilmesi oldu. Doğan'ın ve tanınmayan Mahmut Toğrul'un bu partide ilk sırada aday gösterilmesi ise parti tabanında tepkiye neden oldu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in AK Parti listesinin birinci sırasına konulması ise Gaziantep'e verilen önemi ortaya koydu.

HATAY KARIŞTI
Hatay'da aday sıralaması AK Parti'de beklendiği gibi gerçekleşirken, adaylığına kesin gözüyle bakılan Hüseyin Yayman İstanbul 2. Bölge'den listeye girdi. CHP tabanında ise büyük tepki var. Refik Eryılmaz, yeniden aday gösterilmeyince partisinden istifa ederek bağımsız aday oldu. Bu ayrılığın CHP'de güç kaybına neden olacağı konuşuluyor. CHP'de bir tepki de birinci sıra adayı Grup Yorum'un solistlerinden Hilmi Yarayıcı'ya geldi. Adı yasa dışı örgüt mensubu olmakla anıldığı iddia dilen Yarayıcı'ya tepki gösteren CHP'liler listenin yeniden düzenlenmesini istiyordu. Bu arada MHP'nin liste sıralamasına tepki gösterildi.

MAHMUT ARIKAN ŞOKU

Kahramanmaraş'ta ortaya çıkan sürprizlerden dolayı en büyük şoku yaşayanlar AK Partililer oldu. 84 aday adayı arasında listeye girmesine kesin gözüyle bakılan işadamı Mahmut Arıkan'ın adının hiç olmaması soğuk duş etkisi yarattı. Milletvekilleri Sıtkı Güvenç ve Mehmet Sağlam liste dışı kalırken, İl Başkanı Metin Doğan, hedeflerinin 8 milletvekilinin tamamını AK Partili yapmak olduğunu belirtti. CHP ve MHP'de beklenmedik bir sonuç yaşanmadı. CHP'de Kamil Dalkara, MHP'de ise Oğuz Tor partileri için özellikle kırsalda oy arayacak. Eski Belediye Başkanı Mustafa Poyraz'ın ise Paralel Yapı ile olan ilişkilerinin ayyuka çıkması üzerine listeye alınmadığı öne sürüldü.

MEMLEKETİNDEN ADAY OLDU

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bir kez daha memleketi Osmaniye'den aday olurken, 4 milletvekili çıkaran kentte AK Parti ile kıyasıya yarış içinde olacak. AK Parti ve MHP'nin 24. Dönem'de ikişer milletvekilliğini paylaştığı kentte dengelerin değişmesi beklenmiyor. AK Parti'nin ikinci sıra adayı Mücahit Durmuşoğlu'nun ise tabandan gelen desteğini sandığa yansıtması halinde Osmaniye'de AK Parti adına üçüncü vekilin çıkmasının sürpriz olmayacağı konuşuluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukurova'da değişim zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN