Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halil Atılgan Toroslar Yörük Müzesi açıldı

Babasının 50 yıl boyunca biriktirdiği envanteri bir araya getiren Dr. Halil Atılgan, Tarsus'a bağlı İncirgediği Mahallesi'nde, Halil Atılgan Toroslar Yörük Müzesi'ni açtı

Giriş Tarihi: 16.5.2015
Halil Atılgan Toroslar Yörük Müzesi açıldı
Mersin'in Tarsus ilçesi İncirgediği Mahallesi'nde Halil Atılgan Toroslar Yörük Müzesi açıldı. Adana ve Mersin büyükşehir belediyeleri ile Tarsus ve Karaisalı belediyelerinin desteğiyle oluşturulan müze, Dr. Halil Atılgan'ın babasından kalan bir arsa üzerindeki evi yenilemesiyle açıldı. Dr. Atılgan, burada 50 yıldır biriktirdiği envanterleri sergilediğini belirterek, müzede kitap, taş plak, müzik aletleri, kadınların kullandığı yazma çeşitleri, otantik taşlar ve etnografik malzemelerin bulunduğunu söyledi.

KİTAPLARI DA VAR

Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan müze çalışmalarında emeği geçenlere teşekkür etti. Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can da Dr. Halil Atılgan'ın Tarsus'un yetiştirdiği ender değerlerden biri olduğunu ifade ederek, "Kendisi 500'e yakın Türk ezgisini derleyerek topluma kazandırmanın yanı sıra 20'nin üzerinde yazdığı kitapla sanat camiası içerisinde ismini ölümsüzleştirmiş çok büyük bir kişiliktir. Kendisine huzurlarınızda Tarsus halkı adına şükranlarımızı sunuyorum" dedi.

KÖPRÜ GÖREVİ

Daha sonra söz alan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da yerel yöneticiler olarak geçmişle gelecek arasında köprü kurmakla görevli olduklarını kaydetti. Kocamaz, "20 yıllık Tarsus hizmetimiz döneminde hiçbir zaman belediyeciliği sadece yol yapmak, altyapı yapmak, park yapmak olarak görmedik. Tarihi ve kültürel değerlerimizin ayağa kaldırılmasında, yaşatılmasında ve geleceğe aktarılmasında çok büyük emekler sarf ettik" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halil Atılgan Toroslar Yörük Müzesi açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN