Emine teyzenin bitmeyen azmi

Mersin'de yaşayan 3 çocuk annesi Emine Sakar azmetti, 2 kez kanseri yendi. Bununla yetinmeyip 69 yaşında yüksekokul mezunu oldu. Emine Sakar, şimdi de sosyolog olmayı kafaya koydu

Giriş Tarihi: 26.8.2015
Emine teyzenin bitmeyen azmi
Mersin'de yaşayan 69 yaşındaki Emine Sakar, yaşıtlarını kıskandıracak bir başarıya imza attı. İlkokulu bitirdikten birkaç yıl sonra evlenip 3 çocuk sahibi olan Emine teyze, 2 kez yakalandığı kanseri yendi ve ortaöğretim ve lise eğitimini dışarıdan tamamladı. Sakar, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı'nı bitirerek mezun oldu. Kısa süre önce diplomasını alan Emine Teyze'nin yeni hedefi ise sosyoloji bölümünü tamamlayarak iyi bir sosyolog olmak.

SINIRSIZ ÖĞRENME İSTEĞİ

Elde ettiği başarının sırrını SABAH GÜNEY ile paylaşan Sakar, en büyük destekçisinin 80 yaşındaki eşi Necmettin Sakar olduğunu söyledi. Köyde büyüdüğünü ve 7 yaşında başladığı ilkokulu 12 yaşında bitirdiğini dile getiren Sakar, "17 yaşında evlendim, 3 çocuk sahibi oldum. Çocuklarımdan biri şimdi diş hekimi. Hiçbir zaman okumayı bırakmadım. Kitap, gazete, dergi, bulduğum her şeyi okudum. Gittiğim yerlerde gözüm kitaplıklara takılıyordu" dedi.

KANSERİ YENDİ

Hayatı boyunca birçok zorluklarla karşılaştığını kaydeden Sakar, 2 kez kansere yakalandığını ikisinde de hastalıktan kurtulduğunu söyledi. Sakar, "1999 yılında rahim kanseri olduğumu öğrendim. Beni hemen ameliyata aldılar. 8 saat ameliyatta kaldım. Uzun süre hastanede yattım ancak kemoterapi ve radyoterapi görmedim. Rahim kanserini yendikten sonra bu kez de 2008 yılında cilt kanserine yakalandım. Sol gözümün iç kısmında bir yumru oluşmuştu. Yine ameliyata alındım ve bu hastalıktan da kurtuldum" şeklinde konuştu.

HEDEFİ SOSYOLOG OLMAK
Öğrenim hayatına sosyoloji alanında devam etmek istediğinin altını çizen Sakar, şu ifadeleri kullandı: Hayatım boyunca kendime hedefler koydum ve şimdi onları gerçekleştiriyorum. Eylül ayında açık öğretim fakültesine kaydolacağım. Şimdiden hangi dersleri göreceğimi merak ediyor ve heyecanlanıyorum. Okulumu bitirip iyi bir sosyolog olmak ve toplumumuz hakkında derin araştırmalar yapmak istiyorum. İnsanlara bir faydam dokunsun istiyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emine teyzenin bitmeyen azmi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN