Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Antebin Hamamları' müzede sergilenecek

Gaziantep'in ünlü hamam kültürü, Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen külliyedeki tarihi hamamda müze olarak yaşatılacak

Giriş Tarihi: 4.9.2015
'Antebin Hamamları' müzede sergilenecek
Gaziantep'in türkülere konu olan, kentin adı anıldığında akla ilk gelen hamamlar ve hamam kültürü, "Hamam Müzesi" ile gelecek nesillere aktarılacak. Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi doku içerisinde bulunan ve 1577 yılında Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan külliyenin içinde yer alan Paşa Hamamı restore edilerek hamam müzesi olarak hizmet verecek.

BALMUMU HEYKELLER OLACAK

Hamam kültürünü yansıtacak bal mumu heykellerin yer alacağı müzede, hamamda kullanılan peştamal, terlik olarak kullanılan gümüş takunyalar, tahta taraklar ve çeşitli sabunlar yer alacak. 19. ve 20. yüzyıldan kalma eserlerin de yer aldığı müzede, ayrıca Osmanlı dönemine ait sabunlar ve sabun mühürleri de sergilenecek.

SABUN YAPIMI GÖSTERİLECEK

Dijital ortamda hamamcılığın da anlatılacağı müzede, hamamlarda kullanılan yeşil sabunun nasıl yapıldığı gösterilecek. Sabun yapımına tanıklık eden ziyaretçilere makinede üretilen küçük bir yeşil sabun hediye edilecek. Düzenli olarak hamam sesleriyle "Antep'in Hamamları" adlı şarkının yankılanacağı müzede, Gaziantep'in hamam kültürü sinevizyon aracılığıyla izlenebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Antebin Hamamları' müzede sergilenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN