Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HIŞVAHAN'a özel tarih ödülü

Giriş Tarihi: 28.10.2015
HIŞVAHAN'a özel tarih ödülü
Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından düzenlenen tarihi ve kültürel mirası koruma proje ve uygulamalarını özendirme yarışmasında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin restore ettiği Hışvahan'a özel ödül verildi.

NİTELİKLİ UYGULAMA

TKB, bu sene 15. yıl anısına düzenlediği ödül töreninde, kısa sürede pek çok örnek çalışmaya imza atan, bütüncül koruma stratejisini istikrarlı biçimde sürdüren, korumayı kentsel gelişim senaryosunun önemli bir parçası haline getiren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne Hışvahan restorasyonu projesiyle özel ödül verdi. Yıllardır sürmekte olan Kültür Yolu Projesi'nin önemli bir odağı olan Hışvahan'ın restorasyonu, uygulama kalitesinin yüksekliği ile dikkat çekiyor.

GAZİANTEP'İN EN ESKİSİ

Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde de Antep'in en meşhur hanı tanımıyla "Mustafa Paşa Hanı" olarak geçen Hışvahan'ın, ne zaman yapıldığını gösteren bir kitabe yok. Lala Mustafa Paşa'nın Halep ve Şam Beylerbeyliği görevinde bulunduğu yıllarda yapılmış olduğu tahmin ediliyor. Tek katlı hanlar gurubuna giren yapı Gaziantep'in en eski hanı olarak biliniyor. Gaziantep'teki hanların büyük bölümü geçmişte olduğu gibi bugün de ticaretin yoğun olduğu kale çevresinde bulunuyor. Hışvahan Gaziantep'in en eski ticari yapılarından biri olarak da ayrı bir özelliğe sahip.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HIŞVAHAN'a özel tarih ödülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN