Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maraş otu kullanmak kısırlıkta önemli etken

KSÜ Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Kıran, kısırlığın kadınlarda görüldüğü kadar erkeklerde de görüldüğünü, sigara ve Maraş otu kullanımının önemli etken olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 14.11.2015
Maraş otu kullanmak kısırlıkta önemli etken
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi (SUA Hastanesi) bünyesinde kısa süre önce kurulan Kahramanmaraş'ın ilk tüp bebek merkezi bölgede yıllardır bebek hasreti çeken çiftlerin umudu oldu. KSÜ Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Kıran, yaklaşık 400 çiftin tüp bebek tedavisi için sıra beklediğini söylerken, kısırlığın sadece kadınlarda değil, erkeklerde de eşit oranda görüldüğünü belirtti. Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu ve KSÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Kıran, KSÜ bünyesinde kurulan merkez sayesinde yıllardır çocuk özlemi çeken ailelerin farklı illere gitmek zorunda kalmayarak hem maddi hem zaman hem de tedavinin takip edilebilirliği açısından büyük bir rahata kavuştuklarını söyledi. SABAH Güney'e özel açıklamada bulunan Prof. Dr. Hakan Kıran, toplumda infertilite (kısırlık) oranının yüzde 10-15 arasında görüldüğünü belirterek, "Eskiden sanıldığının aksine, bu durumdan sadece kadınlar değil, erkekler de eşit oranda sorumludur. Erkek sebepli infertilite ülkemizde yaygın görülmektedir. Sigara bağımlılığı ve yöremizde kullanılan Maraş Otu'nun da sperm sayı ve kalitesini bozduğu iyi bilinmektedir" dedi. Merkezin avantajlarından bahseden Prof. Dr. Kıran, "Eskiden bu tedavi için çiftler başka illere gitmekteydi. Tüp bebek tedavisi için bir çiftin tedavi başlangıcından, embriyo transferine kadar geçen dönemde yaklaşık 8-10 kez kontrole gitmeleri gerekmektedir. Bu bağlamda, ilimiz ve civar illerden de infertil çiftleri merkezimize kabul etmekten mutluluk duyuyoruz" diye konuştu.

1,5 MİLYON LİRALIK YATIRIM

KSÜ Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi bünyesinde faaliyet gösteren Tüp Bebek Merkezi'nde iki uzman doktor ve bir embriyolog doktor hizmet verirken, en son teknolojiyle donatılan merkezde sperm, oosit (yumurta), testis dokusu ve embriyo freezing (dondurma) işlemleri de yapılabiliyor. Yaklaşık 1,5 milyon TL'ye mal olan merkezde 1 androloji laboratuvarı, 1 embriyoloji laboratuvarı, 2 özel hasta odası, 2 poliklinik ve 1 seminer salonu bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maraş otu kullanmak kısırlıkta önemli etken
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN