Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ'den davayı kilitleme çabası

Mersin'de görülen FETÖ davasında sanıklarla avukatların, aldıkları talimat doğrultusunda hareket ederek, sürekli soru sorarak ve söz isteyerek mahkemeyi kilitlediği öne sürüldü

Giriş Tarihi: 18.1.2016
FETÖ'den davayı kilitleme çabası
Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 66 sanıklı FETÖ davasında sanıklarla onları temsil eden avukatlarının sürekli sorular sorarak mahkemeyi kilitledikleri, bugün görülecek davada da aynı yönteme başvuracakları öne sürüldü. 13 Ocak 2016 günü yapılan davanın ikinci duruşmasında FETÖ'ye üye olmak, hükümeti devirmeye teşebbüs ve benzer suçlardan dolayı hâkim karşısına çıkan sanıklar ve avukatları, sürekli olarak savunmaya hazır olmadıkları belirterek usuli itirazlarla mahkemeyi kilitleyip, mahkeme heyetinin sorguya geçmesine engel oldular.

SAVUNMA İÇİN SÜRE

Tutuklu Mehmet Baransu ve Anadolu Atayün'ün de aralarında bulunduğu çoğu eski polis müdürü ve amiri olan sanıklarla ilgili ilk duruşma geçtiğimiz yıl ekim ayında yapıldı ve sanıklar savunmaya hazır olmadıklarını belirterek süre istemişlerdi. Mahkeme, bu talep doğrultusunda duruşmaya 3 ay gibi uzun bir süre ara vererek 13 Ocak 2016'daki duruşmaya kadar savunma hazırlığı için süre vermişti. Ancak duruşma günü sanıklar ve vekilleri savunma yapmaya hazır olmadıklarını beyan ettiler. Mahkeme ise gerekli süreyi daha önce ilk duruşmada verdiğini belirterek taleplerini reddetti.

AYNI TAVIR SÜRECEK

Mahkemenin bu kararına direnen sanıklarla avukatları, toplu olarak sürekli söz isteyip, mahkemeyi kilitleme yolunu seçti. Tüm ihtarlara rağmen tavırlarında kararlı olan bir kısım sanık ve avukatları polis zoruyla dışarı çıkartıldı. İddiaya göre, sosyal medyada dolaşan bir video görüntüsünde örgüt lideri Fethullah Gülen'in devam eden mahkemelerin kilitlenmesi ve işleyemez hale getirilmesi talimatı verdiği gözleniyor. Bugünkü duruşmada da sanıklarla avukatlarının aynı tavrı göstereceği sanılıyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ'den davayı kilitleme çabası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN