Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir numaralı şüpheli Gülen

Paralel Yapı'nın kurmak istediği Kanuni Üniversitesi'ne ait kampus alanının imarını değiştirerek FETÖ/PDY'ye rant sağlayanlar Adana 2'nci Ağır Ceza'da yargılanacak

Giriş Tarihi: 10.3.2016
Bir numaralı şüpheli Gülen
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/ PDY) yönelik Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında iddianame tamamlanarak 2. Ağı Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. İddianamede 1 numaralı şüpheli olan firari Fethullah Gülen hakkında 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis talep edildi. Diğer sanıklarla ilgili de terör örgütüne üye olmaktan 5 yıldan 10 yıla, kamu görevlisinin resmi belgede sahtecilik yapması suçundan 3 yıldan 8 yıla, nitelikli dolandırıcılıktan 2 yıldan 7 yıla ve terörizmin finansının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefetten 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

TERÖR ÖRGÜTÜNE AKTARILDI

Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamaya göre, imar planlarında üniversite arazisi olarak belirtilen taşınmazların vasfının, yapılan kanunsuz değişiklikle konut alanına çevrildiği, bu şekilde taşınmazın değerinin fahiş miktarda artmasına neden olunduğu ve FETÖ/PDY terör örgütüne finansman sağlandığı, böylece Büyükşehir Belediyesi kaynaklarının usulsüz şekilde FETÖ/PDY terör örgütü ile bağlantılı kişi ve kurumlara aktarıldığı tespit edildi. Savcılık tarafından sürdürülen soruşturma tamamlandı ve hazırlanan iddianame Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET
İddianamede bir numaralı şüpheli olarak gösterilen FETÖ lideri firari Fethullah Gülen hakkında TCK'nın 309/1 maddesi gereğince 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenirken, soruşturma kapmasında tutuklanan dönemin Büyükşehir Başkanvekili Zihni Aldırmaz, danışmanı Ferat Yüksel, işadamı Mustafa Vural, İmar Dairesi Başkanı Hasan Uzun, eski Adana Ticaret Borsası Başkanı ve Kanuni Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Muammer Çalışkan ile tutuksuz şüpheliler K.E., C.S., A.S., M.D., Ö.E., B.K., S.S., C.D., O.E. ve Ö.M., 'Terör örgütüne üye olmak, 'Kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği', 'Nitelikli dolandırıcılık', 'Terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet' suçlarından yargılanacak.

NE KADAR HAPİS İSTENİYOR
Terör örgütüne üye olmak suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar, Kamu görevlisinin resmi belgede sahtecilik yapması suçundan 3 yıldan 8 yıla kadar, Nitelikli dolandırıcılık suçundan 2 yıldan 7 yıla kadar, Terörizmin finansının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefetten 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir numaralı şüpheli Gülen
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN