Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Film adamı değil bilim adamı lazım

Giriş Tarihi: 21.3.2016
Film adamı değil bilim adamı lazım

Prof. Dr. Alper Güvel hakkındaki iddiaları ortaya atan ÇUMED Başkanı Cengiz Kurt, “Onu şikayet eden benim ama rakibi olduğu için Rektör Mustafa Kibar’ı hedef alıyor” dedi

Çukurova Üniversitesi Ceyhan Meslek Yüksekokulu'ndaki yolsuzluk iddialarını gündeme getiren Çukurova Üniversitesi Mezunları Derneği (ÇUMED) Başkanı Cengiz Kurt, Prof. Dr. Alper Güvel'in hedef şaşırtmaya çalıştığını söyledi. Ceyhan MYO Müdürlüğü yaptığı dönemde kamu zararına yol açtığı gerekçesiyle Güvel hakkında şikayetçi olduğunu anlatan Kurt, "Her zeminde muhatabının ben olduğumu söylüyorum ama o Rektör Mustafa Kibar'ı suçluyor. Çünkü rektörlük seçimi sürecinde onu yaralamak istiyor" dedi.

"CEZALAR YETERSİZ"
Ceyhan MYO müdürlüğü döneminde, pek çok usulsüzlük iddiası yüzünden hakkında soruşturma açılan ve 200 bin lira kamu zararına yol açtığı iddia edilen Prof.
Dr. Güvel için, Yükseköğretim Denetleme Kurulu kademe ilerlemesinin durdurulması ve aylıktan kesme gibi disiplin cezalarının yanı sıra lüzumu muhakeme kararıyla yargı yolunu açmıştı. Güvel hakkındaki iddiaların sahibi ÇUMED Başkanı Cengiz Kurt, cezaların yetersiz olduğunu öne sürdü.
Yükseköğretim Denetleme Kurulu'nun Prof. Dr.
Alper Güvel hakkında hazırladığı rapordaki bazı kararlar hakkında Danıştay'a itiraz ettiğini belirten ÇUMED Başkanı Cengiz Kurt, "Bazı konularda yargı yolunu kapatan meni muhakeme kararı verilmiş.
Verilen cezaların ise az olduğunu düşündüğüm için Danıştay'a itiraz ettim. Prof. Güvel'in kendisi de itiraz etmiş. Bu itirazlar sonuçlandıktan sonra yargı yolunun açılacağını düşünüyorum" diye konuştu.

TELİF HAKLARINI ÇİĞNEDİ
"Karşımda, kendisine organize suç uzmanı diyen bir bilim insanı, bir iktisat profesörü var" diyen Kurt şunları söyledi: Kendi yüksekokulunda öğrencilere ücret karşılığında DVD film izleten, öğrencilerin harçlığına göz diken, fiş makbuz vermeyen bir zihniyet bu. Telif haklarını yok sayıp kaçak DVD ile film oynatırsa bu bilimsel ve toplumsal bir ihanet olur. Bu konuyu Telif Hakları Genel Müdürlüğü ve Müzik ve Sinema Yapımcıları Derneği'ne taşıyacağım.

YÖNETİLEMEYEN ÜNİVERSİTE
Çukurova Üniversitesi'nin film adamlarına değil bilim adamlarına ihtiyaç duyduğunu kaydeden Cengiz Kurt, "Böyle bir insan rektör seçilirse dünya üniversitelerine 'yönetilemeyen bir üniversite' olarak örnek oluruz.
Rektörlüğe oynamasının sebebi, kamuoyu oluşturmak. Yüksekokulu yönetemedi, üniversiteye talip oldu. Kulu Allah ile aldatan bir insan. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümetimiz bugün en çok böylelerinden çekiyor" şeklinde konuştu.

"MUHATABI BENİM"
Ceyhan'daki olaylarla ilgili şikayetçi kişinin kendisi olduğunu vurgulayan Cengiz kurt şöyle devam etti: Alper Güvel bunu polemik noktasına getirip Rektör Mustafa Kibar'ı hedef alıyor.
Parmak kadar oy alamayacak ama algı oluşturmaya çalışıyor. Mağduru oynuyor.
Suçun üzerine yıkıldığını iddia ediyor.
250 bin liralık vergi cezası Sağlık Kültür Daire Başkanlığına kesilmiş ama bu işi kim yapmış? Yetkisi olmadığı halde işi yapan kendisi.
Şimdi inkar etse de raporlar, belgeler onu yalanlıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Film adamı değil bilim adamı lazım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN