Burç okullarına kayyum atandı

’da FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik soruşturma kapsamında Burç Okullarına kayyum atanmasına karar verildi. Polisler okullarda önlem alırken, kayyumlar inceleme başlattı

Burç okullarına kayyum atandı
'da Fethullah Terör Örgütü ve lel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/ PDY) yönelik soruşturma kapsamında örgüte finansal destek sağladığı öne sürülen Burç Okullarına kayyum atandı. Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, okulların girişlerinde kontrol noktası oluşturarak yönetici dışında kimseyi içeri almadı. Adana 6. Sulh Ceza Mahkemesinin 08.04.2016 tarih ve 2016/1986 D.İş sayısı ile Cumhuriyet Başsavcılığınca Serbest Mali Müşavir Burhan Kavak ve Yusuf Tezekici ile Avukat Mehmet Ali Önal kayyum olarak atandılar Kayyumların okullarda inceleme başlattığı belirtildi.

İSTİSMAR ETMİŞLER
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde FETÖ/PDY ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında FETÖ -PDY terör örgütünün Adana il yapılanması içerisinde yer aldıkları tespit edilen şüpheliler tarafından örgüte finans ve insan kaynağı temin etmek, örgüt mensupları tarafından himmet, zekat, burs, kurban adı altında vatandaşların dini ve milli duygularının istismar edilerek toplanan kayıt dışı ların kaynağı olarak göstermek ve suçtan elde edilen gelirlerin örgüte aktarılmasını sağlamak amacıyla Adana Burç Özel Eğitim İşletmeleri A.Ş. adı altında şirket kurdukları tespit edildi. Ayrıca FETÖ-PDY terör örgütünün amaç ve ideolojileri doğrultusunda faaliyet göstermek, örgüte insan ve finans kaynağı sağlamak amacıyla faaliyet gösteren özel eğitim kurumları ve öğrenci yurtları gibi kuruluşlarını ise bu şirketlerin altında faaliyet gösteren yasal kurumlar olarak gösterdikleri yönünde bilgiler elde edildi.

ÖMER EKİNCİ HALEN ARANIYOR
17 Aralık 2015 tarihinde genel kurul öncesinde de, şirket hisse senetleri sahipleri ile yönetim kurulunun Ömer Ekinci, Muammer Çalışkan, Cevdet Şeker, Ahmet Coşkun, Hakan Kavlak, Halil Oruçhan, Abdullah Akça, Mustafa Gürhan, İshak Ekinci ve Metin Tıraş'tan oluştu. Cumhuriyet Savcılığının 2015/31564 sayı ile yürütülen soruşturma kapsamında "Silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan Mustafa Vural, "Silahlı terör örgütüne üye olma ve terörizmin finansmanının önlenmesi hakkında kanuna muhalefet" suçlarından eski Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan yakalanarak tutuklanmıştı. Aynı dosya kapsamında adı geçen şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Sultan Sözeri hakkında da adli kontrol kararı verilirken, Ömer Ekinci ise "Silahlı terör örgütüne üye olma, terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet" suçundan hakkında çıkarılan yakalama kararı ile aranıyor.

ABD'YE PARA TRANSFERLERİ
FETÖ/PDY ile ilgili olarak ülke genelinde yürütülen soruşturmalar sürecinde Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Komisyonu (MASAK) tarafından düzenlenen analiz raporunda, Adana Burç Özel Eğitim İşletmeleri A.Ş. çalışanları Cengiz Gümüş ve Mikail Altun tarafından para transferlerinin yapıldığı ortaya çıktı. Aynı şekilde FETÖ- PDY ile ilgili olarak MASAK tarafından düzenlenen 01/06/2015 tarihli analiz raporunda da, Adana ilinden Federatıon Of Balkan Amerıcan Assocıatıons Inc isimli kuruluşa 24/01/2013 günü saat: 13.36 da 6.725 Amerikan Dolarının Sultan SÖ- ZERİ adına FEDERATION OF BALKAN AMERICAN ASSOCIATIONS INC isimli kuruluşun hesabına yatırıldığı, söz konusu para aktarılan hesabın ise o dönemde Burç okullarında görevli personele ait hesabın kullanıldığı tespit edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burç okullarına kayyum atandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN