Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanalizasyon denize akıyor

’ta cezaevi ve bazı sitelerinin kanalizasyonları, insanların denize girdiği kumsalın hemen yanında Akdeniz’e dökülmesi vatandaşı çileden çıkarıyor

Giriş Tarihi: 15.4.2016
Kanalizasyon denize akıyor
'nın Akdeniz'e açılan iki kapısından bir olan 'ta iki noktada kanalizasyonun denize dökülmesi halk sağlığını tehdit diyor, turizmi olumsuz etkiliyor. Özellikle yaz aylarında oluşan kokudan ve sivrisinekten rahatsız olan kent sakinleri, bu durumun turistleri kaçırdığını söyledi. İlçenin yaşanılmaz hale gelmesine neden olan soruna duyarsız kalan Büyükşehir Belediyesi tepki topluyor.

ÖZEL İDARE YAPTI
Türkiye'nin en uzun plajları arasında yer alan kumsalıyla Akdeniz'in incisi konumundaki Karataş'ın denize dökülen kanalizasyon başına dert açtı. İl Özel İdaresi, 3 yıl önce her evin kendi foseptik çukurunun bulunduğu ilçeye kanalizasyon sistemi kurdu. Ancak bu sisteme dahil olmayan bazı yazlık sitelerle cezaevinin atıkları halkın denize girdiği plajın yanından denize akıyor.

TURİZME DARBE
Kanalizasyon sisteminin devlet tarafından kurulduğunu, daha sonra sorumluluğun Adana Büyükşehir Belediyesi'ne geçtiğini belirten AK Parti Karataş Belediyesi Meclis Üyesi Cengiz Çölkesen, "Büyükşehir bizden fert başına aldığı 10 liranın bir lirasını dahi ilçemize harcamadı. ASKİ'nin çalışma sistemi tamamen yanlış. Denize dökülen kanalizasyonlar ilçemizin turizmine darbe vuruyor" dedi. Evinin yanında geçen dere yüzünden zor günler geçirdiklerini belirten Mehmet Aslan (58), " sitelerinin, cezaevinin atıkları evimin önünden denize dökülüyor. Koku ve sivrisinek yüzünden kapımızı, penceremizi açamaz olduk. Tatil beldesinde cehennem azabı yaşıyoruz. Büyükşehir sorunumuzu çözecek diye bir umutla bekliyoruz ama bugüne kadar boşuna beklemişiz" diye konuştu.

TURİSTLER KAÇIYOR
Açık kanalizasyon halini alan dere yatağının yanında pansiyon işleten Bulut Ünal da (25), ateş püskürüyor. Karataş turizminin baltalandığını vurgulayan Ünal, "Pansiyonumuza gelen müşteri, 10 günlük ödeme yapıyor ama koku ve sivrisinek yüzünden 3 gün sonra kaçıyor. Durulacak gibi değil. Pis suların döküldüğü yerin yanı plaj. İnsanlar hastalanıyor. Lütfen çözün sorunu" şeklinde konuştu.

ARITMAYI KUR MAVİ BAYRAĞI AL
Geçtiğimiz yıl Adana'nın diğer sahil ilçesi Yumurtalık'ta bir plaj Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün 'Turizm Master Planı'na göre Mavi Bayrak almaya hak kazanırken Karataş mevcut durumu nedeniyle uygulamanın dışında kalmıştı. Karataş'a arıtma tesisi yapılması halinde, deniz temizliğinin tescili olan 'Mavi Bayrak' alınması öngörülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanalizasyon denize akıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN