Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Magarsus’da tarih uyanıyor

Giriş Tarihi: 19.4.2016
Magarsus’da tarih uyanıyor

Karataş’ta bulunan antik tiyatronun gün yüzüne çıkartılması için yürütülen kazı çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Bölgeye açısından çok önemli olan ören yeri statüsü kazandırılmaya çalışılıyor

Antik dünyanın önemli kentleri arasında yer alan Karataş ilçesindeki Magarsus antik kentinde, kazı çalışmaları 3'üncü yılına girdi. 2016 yılı kazı çalışmaları tüm hızıyla devam ederken bölgeye ören yeri statüsü kazandırılması düşüncesi heyecan yarattı. Ören yeri statüsü için gerekli başvurunun yakında yapılacağını layan Adana Kültür ve İl Müdürü Sabri Tari, "Bu statü hem bölgenin kalkınmasına hem de kültürel ve turizm açısından katkı koyacak" dedi. Kazı danışmanı Dr. Fatih Erhan ise, ultra önemli bir adım olarak değerlendirdi.

DENİZ, KUM, GÜNEŞ VE KÜLTÜR
Magarsus Antik Tiyatrosu'ndaki kazı çalışmalarının hızlı bir şekilde sürdüğünü anlatan Kültür ve Turizm İl Müdürü Sabri Tari, "Deniz, kum, güneş ve kültürle birleştiği bir bölgedeyiz. Müze Müdürlüğümüz tarafından tamamlanan bu tip kazı alanlarının hem kazı evi olması hem de gelen ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayabileceği, daha rahat edebileceği ortamların oluşması için karşılama ünitesi oluşturma projesi var. Bunun devamında da ören yeri statüsü için Kültür Varlıkları Ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne başvuru yapacağız" dedi.

AÇIK HAVA MÜZESİ
Ören yeri statüsünün bölgenin kalkınmasının yanı sıra kültürel ve turizm açısından da önemli katkı sağlayacağını vurgulayan Tari, "Başvurumuzun kabul edileceğine inanıyoruz. Çünkü bölge, potansiyel olarak bir nevi açık müzesi konumunda. Şu anda lokal bir şekilde sadece antik tiyatroda çalışma yapıyoruz ancak kazı alanı genişleyecek. Valilik olarak hazırladığımız stratejik planda 2017 ve sonrasında bu bölgenin turizm hareketliğinin artmasını öngörüyoruz. Ören yeri statüsüyle birlikte belki Efes,Side kadar olmayabilir iç turizminde çok ciddi hareketlilik olacağına inanıyoruz" diye konuştu.

BÜYÜK BİR ADIM
Karşılama ünitesi çalışmaları bu yıl içerisinde tamamlanacağını anlatan kazı danışmanı Dr. Fatih Erhan ise, "Kentte yapılan bu bilimsel çalışmaları kurumsallaştırma yönünde atılmış çok büyük bir adım. Ören yeri statüsü kazandıktan sonra turizm açısından ultra önemli bir durum. Özellikle kazı açısından önemli katkı sağlayacak. Çünkü halihazırda Magarsus kentinde şuan toprak üzerinde bile tespiti yapılmış tiyatro dışında Athena Magarsia Tapınağı, stadiom, sarnıçlar, hamamlar, ortaçağ kalesi ve oldukça devasa bir kent suru kalıntıları toprak yüzeyinde görülüyor" şeklinde konuştu.

MAGARSUS'UN TARİHİ
"Magarsus tarihi MÖ 5 ve 4. yüzyıllara dayanan antik bir kent. İlk başta Yunanların hâkimiyetinin görüldüğü kent bir dönem Pers yönetiminde kalmış. Büyük İskender 330 yılında İssos'ta Pers kralını yenerek bölgeye hakim oluyor. MS 2'nci yüzyılda yaşamış olan antik coğrafyacı Arianos'un aktardığına göre; Büyük İskender bölgeye geldiği zaman, hemen bulunduğumuz alanın kuzeyindeki alandan akan Ceyhan nehrinin üzerine bir köprü inşa ettirip önce Magarsus kentine geldiği, antik tiyatronun 200 metre kuzeyindeki Athena Magarsia Tapınağı'nı ziyaret ettiği, sunularda bulunduğu, daha sonra kentin efsanevi kent kurucusu Anflakos'un mezarını ziyaret ettiği sonra da buraya çok yakın olan Mallos'a geçtiği aktarılır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Magarsus’da tarih uyanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN