Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mersin’in güvenliği Fetö’cülere emanet

Mersin’de yasadışı telefon dinlemeleriyle ilgili devam eden dosyaya yeni belgeler geldi. Valiliğin soruşturma izni verildiği lerden biri halen Güvenlik Şube Müdürü olarak görev yapıyor

Giriş Tarihi: 25.4.2016
Mersin’in güvenliği Fetö’cülere emanet
Mersin'de 2013 yılında yapılan usulsüz telefon dinlemeleri olayı ile ilgili başlatılan soruşturma dosyasına gelen yeni belgelere göre, dinlemelerin daha geniş kapsamlı olduğu, Paralel Yapı mensubu lerin dinlemeleri 2009 yılından beri yaptığı ortaya çıktı. Mersin Valisi Özdemir Çakacak, 18 polis hakkında soruşturma açılmasına izin verdi. Polislerden 9'u soruşturma iznine itiraz etti. Ancak Adana Bölge İdare Mahkemesi bu itirazı reddetti. Soruşturma açılan polis müdürlerinden Mustafa Uğur Hatipoğlu'nun halen Mersin Emniyeti'nde Güvenlik Şube Müdürü olarak görev yapması ise dikkatleri çekti.

18 ESKİ POLİS HAKKINDA
Mersin'de Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın da müdahil olduğu usulsüz telefon dinlemeleriyle ilgili davada, dinlemelerin 2009 yılından beri yapıldığı ortaya çıktı. Bunun üzerine Mersin Valisi Özdemir Çakacak, 3 Aralık 2015 tarihinde 84 nolu kararla, Mersin Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapmış eski polislerden İstihbarat Şube Müdürü Ali Çengelci, Şube Müdürü Ali İhsan Kaya, müdür yardımcısı Işılak, müdür yardımcısı Şevki Pekdemir, büro amirleri Ertuğrul Yetkin, Mustafa Uğur Hatipoğlu, müdür yardımcıları Ziya Albayrak, Koray Gün, Ali Tozcu, büro amirleri İlyas Avcı, Yavuz , İlyas Işık, polis memurları Tuncay Gökçedağ, Ayhan Kurtul, Mürvet Gümüş, Murat Duraker, Ahmet Yılmaz ve Osman Atalay hakkında soruşturma açılmasına izin verdi.

MAHKEME İTİRAZI REDETTİ
Valiliğin suç işlemek amacıyla örgüt kurma, örgüte üye olmak, haberleşmenin gizliliğini ihlal, kişiler arasındaki telefon dinlenmesi, kayda alınması, özel hayatın gizliliğini ihlal, iftira, suç uydurma, resmi belgede sahtecilik suçunu işledikleri iddiasıyla haklarında soruşturma açılmasına izin verdiği 18 polisten Ali Çengelci, Hakan Işılak, Şevki Pekdemir, Ertuğrul Yetkin, Mustafa Uğur Hatioğlu, Ziya Albayrak, İlyas Avcı ve Yavuz Efe, Adana Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz davası açtı. Bölge İdare Mahkemesi'nin 2015/584 esas, 2016/145 nolu kararıyla mevcut delilerin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırlık soruşturması yapmasını gerektirecek nitelikte olduğundan itirazın reddine karar verdi. Yasadışı telefon dinlemeleriyle ilgili genişleyen dosyaya yeni giren belgelere göre Mersin'de iş adamı Hüseyin Arslan, Avukat Murat Altındere, Arbel Holding'in telefon ve maillerinin dinlendiği ve kayıt altına alındığı da ortaya çıktı. Haklarında soruşturma açılmasına izin verilen polis şeflerinden Mustafa Uğur Hatipoğlu'nun ise halen Mersin Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü olarak görev yapması da dikkati çekti. Valinin soruşturma açılmasına izin verdiği bir polis şefini halen neden görevde tuttuğu ise kent gündemini meşgul ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin’in güvenliği Fetö’cülere emanet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN