Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taksici esnafının taksimetre isyanı

Giriş Tarihi: 8.5.2016
Taksici esnafının taksimetre isyanı

’da taksimetre fiyatlarının 3 lira 50 kuruştan, 3 liraya, kilometre başına alınan fiyatın da 4 iradan 3 liraya düşürülmesi taksicileri isyan ettirdi

'da taksimetre fiyatlarının düşürülmesi taksici esnafını ayaklandırdı. Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı UKOME, Antakya Şoförler ve Otomobilciler Odası'nın itirazlarına rağmen taksimetre fiyatını 3 lira 50 kuruştan 3 liraya, kilometre başına alınan 4 lirayı da 3 liraya düşürdü. Taksiciler son 3-4 yıldır art arda gelen zamlara ve işlerinin azalmasına rağmen taksimetre fiyatlarının 4 yıl önceki tarifeden daha aşağı çekilmesine isyan etti. Hatay Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Şube Müdürlüğü, taksimetre fiyat tarifesinin diğer büyükşehirler baz alınarak oluşturulan ortalama tarifenin üzerinde olduğunu öne sürerek, konunun Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) gündemine alınmasını talep etti. 21 üyeden oluşan UKOME, taksicilerin tüm itirazlarına rağmen taksimetre açılış fiyatını 3 lira 50 kuruştan 3 liraya, kilometre başına alınan 4 liralık bedeli de yine 3 liraya düşürdü. UKOME'nin aldığı bu karar Hatay'daki taksici esnafını ayaklandırdı. Taksimetre fiyatlarının düşürülmesine isyan eden taksiciler, taksimetre fiyatlarının son 4 yıl önceki tarifeden daha aşağılara çekilmesine tepki gösterdi. SABAH Güney'e konuşan taksiciler, "Evimize ekmek götüremez olduk. Her şeye zam geldi. Buna rağmen biz 4 yıl önceki tarifeyi uyguluyorduk. Şimdi rakamlar daha da aşağı çekildi. Bizi Ankara ve İstanbul gibi şehirlerdeki taksilerle aynı kefeye koyuyorlar" dedi. Taksiye binen insan sayısının çok az olduğundan yakınan esnaf, "Bütün gün boyunca iş olmuyor. Öylece oturuyoruz. Gececi arkadaşlarda sabaha kadar 2-3 servisi ancak yapabiliyor. Gündüz de 2-3 servisi geçmiyor. Bunun hepsi kâr olsa ne olacak? Giderlerimiz o kadar çok ki. Geçen yıl 500 lira olan sigortası bu sene 1500-2000 lira. Şoförler cemiyetine ödediğimiz aidat, belediyeye ödediğimiz işgaliye, BAĞKUR primleri, mazot ve benzin zamları inanılmaz arttı" diye konuştu.

AZİZ FATİH YILMAZ: KARARA ŞERH KOYDUK
Antakya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Aziz Fatih Yılmaz, UKOME'ye zam teklifi geldiğinde konunun önce alt komisyonda görüşüldüğünü söyledi. Alt komisyonda zam istemine olumsuz yanıt verdiklerini ve alt komisyonun aldığı karara şerh koydurduklarını ifade eden Yılmaz, "Taksimetre fiyat tarifesi belirlemede, ortalaması alınan büyükşehirlerdeki taksi kullanım oranı, Hatay'dan on kat fazla. Trafik sigortalarının ile 5 bin lira olduğu, BAĞKUR primlerinin arttığı bir ortamda, tarifelerin değişmesi de taksici esnafımıza ek yük bindirecek. Çünkü taksimetre ayar ücreti ödeyecekler. Tarife aynı kalmalı" diye konuştu.

"TAM BİR İŞKENCE"
Taksiciler ayrıca bir nevi işkence olan taksimetre ayarlamasını da şöyle anlattılar: Taksimetrelere gelen zammı ayarlatmak için veya muayene yaptırabilmemiz için önce Antakya'ya gidip yazı alıyoruz. Sonra Dörtyol'da mühür yaptırıp İskenderun'a gelip muayene yaptırıyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taksici esnafının taksimetre isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN