Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Araban sarımsağı 10 bin kişiye ekmek kapısı oldu

Giriş Tarihi: 24.5.2016
Araban sarımsağı 10 bin kişiye ekmek kapısı oldu

Araban Ziraat Odası Başkanı Doğan, “10 bin civarındaki işçisine günlük 28 liradan ödenen yevmiye ile günde toplam 280 bin lira civarında ödeme yapılıyor” dedi

'in Araban ilçesinde Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan, Araban sarımsağı hasadında 10 bin civarındaki işçisinin her birine günlük 28 lira yevmiye ödendiğini, günde toplam 280 bin lira ödeme yapıldığını belirtti. Türkiye'nin en kaliteli sarımsağının organik olarak yetiştirildiği ve yöre halkının "Beyaz Altın" olarak nitelendirdiği Araban sarımsağının pazar bulma konusunda da sorun yaşamadığını dile getiren Doğan, "Yurt içi ile yurt dışında kalitesi ve dayanıklılığıyla kolayca pazar bulan Araban sarımsağı günümüzde daha da bilinçli yetiştiriliyor" dedi.

GÜNLÜK 280 BİN LİRA ÖDEME
Çin ve Hindistan gibi ülkelere de ihraç edilen sarımsağın yurt içinde de başta olmak üzere İstanbul, Adana, Mersin, Şanlıurfa ve Gaziantep'e gönderildiğini ve geniş bir pazara sahip olduğunu vurgulayan Doğan, "Bu yıl için 10 bin dönüm civarında sarımsak dikimi gerçekleşti. Hasadı başlanan üründen 18 bin ton civarında kışlık sarımsak elde edilmesi bekleniyor. Hasat döneminde çalışmak için Araban ilçe merkezi ile çevredeki il ve ilçelere bağlı kırsal mahallelerden günübirlik gelip giden ve yatılı kalan yaklaşık 10 bin tarım işçisine günde 280 bin lira ödeme yapılıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Araban sarımsağı 10 bin kişiye ekmek kapısı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN