Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vali Topaca: Ahilik ilkeleri öğretilmeli

’da yılın ahisi Mehmet seçildi. Vali Ercan Topaca, Ahilik kültürünün yaşatılması, Ahi Evran ilkelerinin gelecek nesillere aktarılması gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 25.5.2016
Vali Topaca: Ahilik ilkeleri öğretilmeli
AHİLİK Haftası nedeniyle Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği (HESOB) Başkanı A. Kadir Teksöz ve beraberindeki heyet, Vali Ercan Topaca'yı makamında ziyaret etti. Hatay Valiliği Tayfur Sökmen Toplantı Salonu'nda gerçekleşen ziyarete HESOB Başkanı Teksöz, Antakya ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Ticaret İl Müdürü Halit İrmek, oda başkanları ile esnaf ve sanatkârlar katıldı. Vali Topaca, Ahilik kültürünün yaşatılması, öğretilmesi ve gelecek nesillere aktarılmasının çok önemli olduğunu belirtti. Vali Topaca, herkesin işini en güzel, en dürüst şekilde ahlak ve Ahi Evran ilkeleri çerçevesinde yapmasını isteyerek, "Unutulmaya yüz tutmuş, bugün en çok ihtiyacını hissettiğimiz, ticarette, üretimde ahlaki değerlerin yaşatılması bizim için önemlidir. Çünkü geldiğimiz noktada ticaretin düzenlenmesi, ticarete güveni artırılması, üretimde kalitenin artırılması, esnafımızın alın teriyle kazanması, alın teri dökmediği bir şeyi talep etmemesi önemlidir" dedi.

ESNAFLIK YOK OLUYOR
Şehirleşmenin artmasıyla küçük esnafın yok olmaya başladığını, bunun önüne geçilmesi gerektiğini vurgulayan Vali Topaca, "Biz isteriz ki esnafın yeri mahallelinin bir buluşma noktası olsun. Esnaf mahallenin nabzını tutabilsin. Mahallelinin bir sıkıntısı olduğunda esnaf, esnafın bir derdi olduğunda da mahalleli haberdar olsun. Ama maalesef şehirler büyüdükçe ilişkiler zayıflıyor. Para kazanmak kadar esnafla alıcı arasındaki ilişkiler de çok önemlidir. İnşallah bu Ahilik haftası dolayısıyla bunları gündeme getireceğiz" diye konuştu. HESOB Başkanı Teksöz de ticaretten önce ülkenin birlik ve beraberliği için tüm sivil toplum örgütleriyle birlikte el ele verip gerekli çalışmaları yaptıklarını ifade ederek şunları söyledi: "Bu güne kadar gerek sanayi sitelerimizin yapımında, gerekse de esnaf ve sanatkârlarımız için devlet, hükümet nezdinde vermiş olduğunuz desteklerden dolayı 70 oda başkanımızla birlikte 40 bin esnaf ve sanatkârımız adına şükranlarımızı sunarız."

YILIN AHİSİ SEÇİLDİ
Hatay'da yılın ahisi Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği tarafından Mehmet seçildi. Antakya Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte Yılmaz'a kaftanını Hatay Valisi Ercan Topaca giydirdi. Diğer yandan en temiz kuaför, en genç esnaf, kadın esnaf ve en olgun esnaf dallarında seçilenlere kaftanları giydirilerek plaket verildi. Özellikle Anadolu'da Türk tarihi boyunca esnafla toplumun güzel bir ilişkisi olduğunu belirten Topaca, "Devletler güçlü esnafı varsa ayakta kalabilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali Topaca: Ahilik ilkeleri öğretilmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN