Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’nin mağara cenneti kenti

İl Kültür ve Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu, ’de yaklaşık 40 bin mağara bulunduğunu ve bu mağaralardan çoğunun ’de olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 9.7.2016
Türkiye’nin mağara cenneti kenti Mersin
İl Kültür Müdürlüğü, 'Mersin Mağaraları' adı altında başlattığı çalışma ile kentteki büyüklü küçüklü 500'ün üzerindeki mağarayı değerlendirmeye aldı. Akdeniz'in incisi Mersin, bünyesinde barındırdığı tarihi mağaralar ile 'Mağara Cenneti' olarak da anılıyor. Konumu ve barındırdığı tarihsel değerleri ile ilk etapta araştırma için 37 mağara belirlendi ve bilimsel çalışmalar ışığında mağaralar düzenlenerek turizme kazandırıldı. 'Yeraltındaki Pamukkale' olarak nitelendirilen Aynalıgöl Mağarası, ünü yurtdışına kadar uzanan Cennet- Cehennem Mağaraları, Kanlıdivane, Taşkuyu ve Astım Mağaraları gibi doğal güzellikleri turizme kazandırarak yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunuldu.

ALTERNATİF TURİZM
İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu, 'de yaklaşık 40 bin mağara bulunduğunu ve bu mağaralardan çoğunun Mersin'de olduğunu söyledi. Kabahasanoğlu, Doğu Akdeniz'de deniz, kum, güneş dışında inanç turizmiyle de öne çıkan Mersin'in Toros Dağları sayesinde rafting ve trekking parkurlarının yanında, mağaralarıyla da alternatif turizm imkanı sunduğunu söyledi. Tarihe tanıklık eden ve doğal hayat konusundaki sırları taşıyan mağaraların, konuklara görsel güzellikler yaşatarak alternatif turizm olarak öne çıkacağını belirten Kabahasanoğlu şöyle dedi: "Özellikle Aynalıgöl Mağarasıyla astım hastalığına iyi geldiği söylenen Astım Mağarası mutlaka görülmesi gereken doğa harikası yerler olup meraklılarını beklemektedir. Ülkemizde 'görmeden gitme' denilebilecek yerlerin başında gelen bu iki noktayı gezdikten sonra bizlere hak vereceksiniz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’nin mağara cenneti kenti Mersin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN