Yılmaz Güney’e muhteşem anma

Giriş Tarihi: 10.9.2016
Yılmaz Güney’e muhteşem anma

Programda Melike Demirağ sahne aldı “Arkadaş” şarkısını seslendirdi, kanser tedavisi gören sinema oyuncusu ile görüşmesi davetlileri duygulandırdı

Türk sinemasının usta ismi Yılmaz Güney Çukurova Belediyesi tarafından anıldı. Melike Demirağ'ın 'Arkadaş' şarkısı ve 'la yapılan görüşmesi geceye damga vururken, Başkan Soner Çetin, Uluslararası Yılmaz Güney Film Festivali yapılacağını müjdeledi. Çirkin Kral namıyla bilinen Yılmaz Güney ölümünün 32'nci yıldönümünde sinemacı, oyuncu ve yazar Arif Keskiner, Aytaç Arman, Erdal Cindoruk, İbrahim Çenet, Levent Özdilek, Nilüfer Bıyıklı, Melike Demirağ, Menderes Samancılar, Prof. Dr. Semir Aslanyürek ve Uğur Pişmanlık'ın katıldığı bir törenle anıldı.

"BOYNUMUZUN BORCU"
Salon dolup taşınca izleyicilerin bir bölümü ayakta, bazıları da yere oturarak programı izledi. Belediye Başkanı Soner Çetin, "Sevgiyi tüm bebeklerin yüreğine, nefreti karların üzerine yazan, 'gibi'si fazla bir adam için toplandık" derken, önümüzdeki yılın bahar ayında, belgesel film ve kısa film dallarında yarışmalar içerecek şekilde, Uluslararası Yılmaz Güney Film Festivali yapacaklarını açıkladı. Çetin, "Yüreği zavallılar ve yoksullar için çarpmış bir insanı anmak bizim boynumuzun borcudur" diye konuştu. Güney, eşinin filmlerine yönelik baskıya dikkat çekerken, "Filmleri yasak ama biz onun aydınlattığı yolda yürümeye devam edeceğiz" sözü alkışlarla karşılandı. Programı sunan gazeteci Ufuk Tekin'in telefonla ulaştığı Tarık Akan'la, tedavi gördüğü hastaneden görüşmesi, salonda duygulu anların yaşanmasına neden oldu. Bu sırada sahneye çıkan Fatoş Güney, "Tarık sen bizim canımızsın ve iyileşeceksin, yine güzel işler yapacaksın" demesi üzerine Tarık Akan, "Mücadele hiç bitmeyecek" karşılığını verdi. Yılmaz Güney'in kız kardeşi Leyla Demirezen, yeğeni Şule Demirezen, kız kardeşi Güzide Sayıl, erkek kardeşi Özlen Pütün'ün de katıldığı programa, Çukurova Devlet Senfonu Orkestrası sanatçısı Şafak Alıcıoğlu kemanıyla, Ferhat Ağamalizade de piyanosuyla renk kattı. Yazar ve sanatçılar Yılmaz Güney'e ilişkin anılarını paylaştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yılmaz Güney’e muhteşem anma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN