Öğrencilerin CERN hayali gerçek oldu

Giriş Tarihi: 2.12.2016
Öğrencilerin CERN hayali gerçek oldu

Kahramanmaraş TOBB Fen Lisesi öğrencileri, Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi’ne düzenlenen bilim gezisiyle deneyleri yerinde gözleme şansını yakaladı

Kahramanmaraş'ta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Fen Lisesi öğrencileri, Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi'ne (CERN) düzenlenen bilimsel gezi ile yerin 100 metre altında, 27 kilometrelik tünelde kurulan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda yürütülen deneyleri yerinde izledi. Dünyanın önde gelen bilim insanlarıyla tanışan 12 öğrenci, burada yapılan deneylerin sırlarını da bilim insanlarından dinleme fırsatı buldu.

DÖNÜM NOKTASI
Geziye katılan öğrencilerden Cennet Çağla Özsisli, özellikle devlet okulunda kendilerine böyle bir imkan verilmesinin mutluluğunu yaşadıklarını ve bu deneyimin çok önemli olduğunu dile getirdi. CERN'e gideceklerini duyunca çok heyecanlandığını anlatan Eylül Nida Akalın da, "Orada hayatımın en güzel zamanını yaşadım. Benim gibi bilimle uğraşan arkadaşlarım için dönüm noktası oldu. Artık bilim insanı olmak istiyorum" dedi. TOBB Fen Lisesi Müdürü Celalettin Şen ise, öğrencileri daha çok mühendislik alanında ve bilimsel deneyler hakkında bilgi sahibi olmaları, ufuklarının daha de genişlemesini amaçladıklarını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrencilerin CERN hayali gerçek oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN