Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MÜNBİÇ HABERLERİ

Münbiç ile ilgili tüm haberler için doğru yerdesiniz. Güncel, son dakika münbiç haberleri ve en sıcak haber akışını bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Münbiç konu başlığı ile ilgili haberler tarih ve giriş saatine göre aşağıda sıralanmıştır. Son yayınlanan haber ilk sırada yer almaktadır. En güncel haberler listesi üzerinden merak ettiğiniz konuyla ilgili tüm gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. Toplam 552 münbiç haberi yer almaktadır.

Güncelleme Tarihi: 23.05.2022 00:00
MÜNBİÇ İLE İLGİLİ HABERLER

Menbic ya da Menbij (Arapçaمنبج) Halep ilinde Fırat nehrinin 30 km batısında bulunan bir şehir. Osmanlı Devletinin son döneminde Halep Vilayetinde bir kaza idi ve 93 Harbinden sonra bölgeye Çerkesler yerleştirilmişti. Halep İli'ndeki önemli Türkmen yerleşim birimleri arasındadır.[2]

Merkez İstatistik Bürosu (CBS) tarafından yapılan 2004 nüfus sayımında Manbij, yaklaşık 100.000 nüfusa sahipti. Menbic nüfusu büyük oranda Araptır, Kürt, Çerkes ve Çeçen azınlıklara sahiptir. Sakinlerinin çoğu Nakşbandi Tasavvuf uyguluyor.

Suriye İç Savaşı sırasında 2012'de, şehir ilk önce isyancılar tarafından ele geçirildi, daha sonra IŞİD tarafından 2014'te ele geçirildi ve nihayet 2016'da Suriye Demokratik Güçleri tarafından ele geçirildi. Suriye Arap Ordusu, Türkiye'nin Kuzey Suriye operasyonu ile Suriye Demokratik Güçleri arasında tampon olarak kentin çevresine konuşlandırıldı.

SON DAKİKA