Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SAVUNMA SANAYİİ HABERLERİ

Savunma sanayii ile ilgili tüm haberler için doğru yerdesiniz. Güncel, son dakika Savunma Sanayii haberleri ve en sıcak haber akışını bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Savunma sanayii konu başlığı ile ilgili haberler tarih ve giriş saatine göre aşağıda sıralanmıştır. Son yayınlanan haber ilk sırada yer almaktadır. En güncel haberler listesi üzerinden merak ettiğiniz konuyla ilgili tüm gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. Toplam 603 Savunma Sanayii haberi yer almaktadır.

Güncelleme Tarihi: 28.06.2022 00:00
SAVUNMA SANAYİİ İLE İLGİLİ HABERLER

Savunma sanayi veya silah endüstrisi, silah ve askerî teknolojinin üretim ve satışından sorumlu bir sanayidir. Savunma sanayi, askeri malzeme, teçhizat ve tesislerin araştırma ve geliştirme, mühendislik, üretim ve servis hizmetlerinde yer alan ticari bir endüstriden oluşur. Bir devletin silahlı kuvvetleri ve güvenlik güçleri veya siviller için silah üreten şirketler, silah satıcısı veya savunma müteahhitleri olarak da adlandırılır. Hükûmet kurumları da silah, mühimmat ve diğer askeri araç ve gereçleri alıp satarak silah endüstrisinde faaliyet göstermektedir.

Savunma sanayi ürünleri, silahlar, toplar, mühimmat, füzeler, askerî uçak, askeri araçlar, gemi, elektronik sistemler, gece görüş cihazları, holografik silah nişangahları, lazer mesafe ölçerler, lazer nişangahlar, el bombaları, kara mayınları ve daha fazlasını içermektedir. Silah endüstrisi ayrıca diğer lojistik ve operasyonel destekleri de sağlamaktadır.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'ne (SIPRI) göre, 2012 yılı askeri harcamalarının yaklaşık 1.8 trilyon dolara ulaştığını tahmin edilmektedir.

SON DAKİKA