Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dr. Oğuz Kılıç: "Dolgu İle Göğüs Büyütme Güvenilir Değil"

Giriş Tarihi: 24.3.2015 11:48 Güncelleme Tarihi: 24.3.2015 11:59
Dr. Oğuz Kılıç: Dolgu İle Göğüs Büyütme Güvenilir Değil
Op.Dr. Oğuz Kılıç, son günlerde oldukça ilgi çeken dolgu malzemeleri ile göğüs büyütme işleminin güvenilir olmadığını söyledi.
Dr. Kılıç, meme dokusunun, süt bezleri, süt kanalları, çevresinde yağ dokusu ve bu dokuları besleyen damar ve sinirlerden oluştuğunu belirterek, "Bu süt kanalları süt salgılamaktan sorumludur. Süt olmadığı zaman ise kendi salgısı ile doludur. Bu salgının görevi mikroplara karşı korumadır. Memenizi sıktığınızda ucundan bu salgının geldiğini görürsünüz" dedi. Bu şekilde meme dokusu içerisinde bir denge olduğunu söyleyen Dr. Kılıç, "Ameliyatsız göğüs büyütme teknikleri arasında sayılan sentetik bir dolgu malzemesi ile meme büyütme maalesef sık yapılan bir işlem haline gelmiştir. Bundan yaklaşık 60 yıl önce silikon memeye direkt enjekte edilirdi. Bunun sonucunda birçok komplikasyon ile karşılaşıldı ve bu yöntem kısa süre içinde terkedildi. Sentetik bir dolguyu bir iğne ile kör bir şekilde meme içine sıktığınızda bu maddeler yukarıda bahsettiğim süt kanallarının içine yayılabilir. Tamamen meme arkasına enjekte edilse bile serbest olduğundan dolayı meme dokuları içine yayılabilir. Böyle bir durumda süt kanallarını tıkayarak enfekte olması ve enfeksiyonun meme dokusu ve vücuda yayılması yüksek ihtimaldir. Bu maddeyi uygulayanlar bu maddenin zamanla meme dokusu içerisinde eridiğini iddia etseler de, vücudun bu dolguyu yabancı madde olarak algılayıp reaksiyon göstermesi büyük olasılık. Aynı zamanda dolgu maddesine bağlı gelişecek olan kistlerin de meme kanseri takibinde doktorları yanılttığını ve gereksiz yere biopsi yapılmasına yol açabileceğini de unutmamak gerekir" dedi.
Bu sebeplerle günümüzde meme büyütme işlemi için en güvenli yöntemin silikon protezlerle meme büyütme olduğunu özellikle belirten Dr. Kılıç, etrafında çok sağlam bir kılıfı olan modern silikon protezlerin, meme altı katlantı çizgisinden girildiğinde ve meme arkasına (kas arkası veya kas önü) yerleştirildiğinde hiç bir sıkıntı olmayacağını, bu protezlerle birlikte emzirme fonksiyonunun hiçbir şekilde etkilenmediğini, mamografi ile meme takibi yapılmasında da hiçbir sıkıntı olmayacağını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dr. Oğuz Kılıç: "Dolgu İle Göğüs Büyütme Güvenilir Değil"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN