Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Necmi Kadıoğlu Kız İmam Hatip Ortaokulu’nun Temeli Atıldı

Giriş Tarihi: 27.5.2015 18:08 Güncelleme Tarihi: 28.5.2015 07:31
Esenyurt Belediyesi tarafından yaptırılan Necmi Kadıoğlu Kız İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi’nin temeli, dualar, tekbirler ve Abdurrahman Önül’ün seslendirdiği ilahiler eşliğinde atıldı.
Eğitime ve öğretime destek veren Esenyurt Belediyesi’nden Esenyurt’a bir yeni okul daha yaptırılıyor. Kapadık Mahallesi’nde yaptırılan 46 derslikli Necmi Kadıoğlu Kız İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi’nin temel atma törenine, Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, Esenyurt İlçe Kaymakamı Ekrem İnci, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı 3’üncü Bölge İstanbul Milletvekili adayı Mustafa Şentop ve İstanbul 3’üncü Bölge Milletvekili Adayı Halis Dalkılıç’ın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.
Abdurrahman Önül’ün seslendirdiği ilahilerin ardından kürsüde bir konuşma yapan Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, okulun yapılacağı alanın eski dönemdeki halinden bahsederek, “Burası futbol sahasıydı bilenler bilir. Bir gün sayın cumhurbaşkanımız o zaman başbakan iken bizi Dolmahçe’deki ofise çağırdı. Tabii 28 Şubat’tan sonra ilk müstakil imam hatip okulunu Esenyurt’ta biz açtık. Açarken de o zamanın milli eğitim bakanı Hüseyin Çelik Bey ile oğlumun düğününde cumhurbaşkanımız benim talebim üzerine hemen yanına çağırdı ve ‘Hüseyin Bey başkanımız imam hatip açmak istiyor şube mi açacağız’ dedi. Hemen sonra müstakil imam hatip onayı verildi ve ilk müstakil imam hatip o zaman açıldı. Hamd olsun, şimdiler de ise 40 tane imam hatip öğrencisinden 8 bin 500 imam hatip liseli öğrencimize çıktık” dedi.
“İMAM HATİP LİSELERİ, DEMOKRASİ MUKADDERATI İLE BERABER GELİŞMİŞTİR”
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı İstanbul 3’üncü Bölge Milletvekili Adayı Prof. Dr. Mustafa Şentop, kendisinde bir imam hatip lisesi mezunu olduğunu belirterek yeni yapılacak okuldan dolayı heyecanlandığını ifade etti.
Konuşmasında 27 Mayıs darbesine değinen Şentop, “27 Mayıs’ta Türkiye’de gerçekleşen kanlı darbenin 55’inci yıl dönümü bugün. O darbe sonrasında bir yargılamada muhakeme ile adı üstünde ama ‘ yargılamayı yapan hakim sizi buraya tıkan güç böyle istiyor’ diye verdiği kararın gerekçesini izah ederken bu ifadeyi kullanan bir hakim var. Buna da ne kadar yargılama denirse artık. Neticesinde onlarca kişi idam ediliyor ve rahmetli Adnan Menderes ve beraberindeki 2 kişi idam ediliyorlar. İmam hatip liselerinin bu topraklardaki kaderi demokrasi mukadderatı kaderi ile birlikte gitmiştir. İmam Hatip liselerinin ilk kurulduğu zamanlar Türkiye’nin çok partili hayata geçmeye çalıştığı 1950 yılının hemen öncesidir. Ancak imam hatip liselerinin geliştiği zamanlar Demokrat Parti iktidarında devam eden süredir. 27 Mayıs süresi, imam hatip liselerine de darbe vurmuştur. Bir kısmı kapanmış öğrenci sayıları azalmıştır” dedi.
Konuşmaların ardından dualarla ve tekbir ile yeni yapılacak olan okulun temeli için protokol tarafından butona basıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Necmi Kadıoğlu Kız İmam Hatip Ortaokulu’nun Temeli Atıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN