Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaçınızın yönetim kurulunda başörtülü kadın üye var?

Konda Araştırma Merkezi Genel Müdürü Ağırdır, "Yönetim kurullarında kadın tartışılıyor. Peki kaç firmanın yönetim kurulunda başörtülü kadın var? Girme ihtimali bile yoktur. Ayrımcılık her yerde" dedi

Kaçınızın yönetim kurulunda başörtülü kadın üye var?
Yönetim Kurulu'nda Kadın Platformu Zirvesi'nde konuşan Konda Araştırma Merkezi Genel Müdürü Bekir Ağırdır, iş dünyasında kadınların aldığı payı artırmaya çalışan platformların daha dışarı çıkmadan kendi içlerinde ayrımcılık yaptığını söyledi. Kurumsal firmaların İK yöneticilerine seslenen Ağırdır, "Kaçınızın yönetim kurulunda başörtülü bir kadın var? Girme ihtimali dahi yoktur. Bu şekilde hayata geçirilen bir projenin her zaman bir yanı eksik kalır. Ayrımcılık her yerde" diye konuştu.

Lümpenleşme artıyor
'de pek çok alanda lümpenleşme olduğunun altını çizen Ağırdır, globalleşmeye çalışırken yerelleşmenin öneminin yitirildiğini, bu yüzden de toplum içerisinde manevi kayıpların yaşandığını kaydetti. Ağırdır, insanların arasında hayat tarzı kutuplaşması olduğunu ve kerkesin kendi ekosistemini kurup bunu kalıcı hale getirdiğini de sözlerine ekledi.

Halkı galoşla anlayamazsınız
Ağırdır, seçimler sırasında CHP'nin daha fazla kadına ulaşmak için yöneticilerine 'kadınların evlerine gidin' talimatı verdiğini hatırtarak, "Ama hazırlanan broşürde CHP'li kadınlara 'evlere girerken galoş giyin' denmişti. Bu şekilde insanlara dokunamazsınız. Yerelleşmenin öneminin yeniden anlaşılması gerekiyor" diye konuştu. Değişimin şekil değiştiren unvanlarla değil gerçek anlamda içeriğin değişmesiyle hayata geçeceğini vurgulayan Ağırdır, 'nin içinde bulunduğu sıkıntılı günlerde markalara "Ürün ve hizmetlerinize daha fazla asılın, onlarla ilgili daha çok konuşun ve mutlaka sahada olun" önerisinde bulundu.

Dev şirketlerin yöneticileri var
Yönetim Kurulunda Kadın programı, ekonomiyi yönlendiren kurumların en üst karar mercilerinde daha fazla kadın olabilmesi için başlatılan bir inisiyatif. 'de faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası şirketlerin yöneticilerinin temsil ettiği platform, herhangi bir gerekçeyle iş hayatına ara vermiş ve yeniden dönmek isteyen kadınlara mentorluk yapmaya da başladı. Yönetim kurullarında kadının daha fazla söz sahibi olması ve kadın varlığının artırılması için çalışmalar yürüten platformda Turkcell, Vodafone, Migros, Akbank, TEB, Borusan, Yıldız Holding, Pepsi- Co, Unilever gibi şirketlerin üst düzey yöneticileri yer alıyor.

Kadınların önündeki engeller
Praesta Türkiye yönetici ortağı Hande Yaşargil, "Dünyada kadınlar çok daha az terfi ediyor, daha az kazanıyor ve kâr-zarar yönetimi gerektiren pozisyonlara daha az atanıyor. Camdan tavan denen bu sorunun altındaki nedenler ve karşımızdaki engeller tahminimizden daha derin" diyor. Dünyanın yaşanılabilir, sürdürülebilir ve çocuklarımıza bırakılabilir olması için kadın ve erkek, mevcut tüm yeteneğe ve onların birlikte çalışmalarına ihtiyaç olduğunu vurgulayan Yaşargil, platform güçlendikçe kadınlara verilen desteğin de aratacağını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçınızın yönetim kurulunda başörtülü kadın üye var?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN