da istihdam en üst seviyede

Giriş Tarihi: 21.8.2016
Tarımda istihdam en üst seviyede

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, ağustosta istihdamın en üst seviyeye ulaşacağını söyledi. Bayraktar, “ mayısta sizliği 1.9 puan düşürdü” dedi

Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ın mayısta toplamda sizliği 1.9 puan düşürdüğünü söyledi. Martta 5 milyon 93 bin, nisanda 5 milyon 352 bin olan tarım sektöründeki istihdamın, mayısta 5 milyon 540 bine yükseldiğini belirtti. Mart ayının ikinci yarısından sonra tarımda istihdamın yoğun olduğu döneme girildiğine dikkati çeken Bayraktar, "Yaz aylarıyla birlikte tarımda istihdam daha da artacak, temmuz ve ağustos aylarında en yüksek düzeyine çıkacak. Daha sonra yeniden azalacak, ocak ve şubat aylarında en alt düzeye inecek" değerlendirmesinde bulundu. Bayraktar, mayıs ayında tarımın 2 milyon 996 bin erkek, 2 milyon 544 bin kadına iş ve aş yarattığını, çalışan erkeklerin yüzde 15.6'sının, çalışan kadınların yüzde 29.4'ünün tarımda istihdam edildiğini vurguladı.

Haziranda işsizliği 2.1 puan düşürdü
Tarımın ülke ekonomisine ihracatta, üretimde, istihdamda büyük katkı yaptığını bildiren Bayraktar, "Haziran ayında tarım, toplamda işsizliği 2.1 puan düşürerek, yüzde 11.7'den yüzde 9.6'ya çekti ve tek hanede kalmasını sağladı" dedi. Bayraktar, 5 milyon 998 bin istihdamın 55 bininin işveren, 731 bininin ücretli ve yevmiyeli, 2 milyon 293 bininin kendi hesabına çalışan, 2 milyon 918 bininin ise ücretsiz aile işçisi olduğunu kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarımda istihdam en üst seviyede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN