Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da arıcılık faaliyetleri

Giriş Tarihi: 25.6.2013 10:53

Valisi Seyfettin Azizoğlu, Kafkas Arı Üretim Gen Merkezi Müdürlüğü'nü ziyaret etti.

Kafkas Arı Üretim Gen Merkezi Müdürü Sadık Doğan, modern arıcılığın bölgede geliştirilmesine katkı sağlamak üzere, projeler geliştirmek için çalıştıklarını ve bölge halkının da arıcılık faaliyetlerine ilgisinin yüksek seviyede olduğunu ifade etti. Kafkas arısının özellikleri hakkında bilgi veren Doğan, ''Kafkas Arısının anavatanı orta Kafkaslardır. Ülkemizde yetişme alanıysa sadece Kuzeydoğu Anadolu Bölgesidir. Bu arının bilinen en önemli özelliği, dil uzunluğunun diğer arı ırklarından uzun olmasıdır. İyi bir yavru yetiştiricisidir. Uysaldır, hırçın ve sokucu değildir'' dedi. Sadık Doğan Kafkas Arısının dünyada ekonomik değeri olan dört önemli arı ırkından biri olduğunu ve ana arı yetiştirdiklerini de sözlerine ekledi.

Vali Azizoğlu yapılacak arıcılık faaliyetlerinin sistemli olarak yapılabilmesi için etkin çalışmaların güçlendirilmesinin gerektiğini ifade ederek, organik arıcılığın faaliyetlerinin tanıtımının yapılmasının altını çizdi.
Vali Azizoğlu, coğrafyasının binin üzerinde endemik bitki çeşitliliğine sahip olduğunu belirterek, organik arıcılık faaliyetlerin istenilen seviyede yapıldığı takdirde, Ardahan'ın bal üretimin de Doğu Anadolu Bölgesinin merkezi olabileceğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ardahan'da arıcılık faaliyetleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN