Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karadeniz'in altında mı?

Bilim adamlarının bir türlü kanıtlayamadığı, fakat dünyanın en önemli efsanesi haline gelen kayıp şehir Atlantis'in, bazı önemli araştırmacılara göre Karadeniz'in altında olabileceği ileri sürülüyor

Giriş Tarihi: 6.8.2013
Amerika'nın Cambridge Üniversitesi'nde arkeoloji doktorasını tamamlayan ve özellikle sualtı araştırmalarında dünyanın önde gelen otoritelerinden birisi olarak kabul edilen İngiliz Araştırmacı David Gibbins'ın yazdığı "Atlantis" romanında kayıp şehir Atlantis'in Karadeniz'in derinliklerinde olabileceğini belirtiyor.

KOMPLO MU GERÇEK Mİ?
Romanda, 2004 yılında modern çağın hazine avcılarından biri olan Jack Howard ve ekibi sualtı araştırmaları sırasında bir gemi enkazı üzerinde çalışırken kayıp şehrin anahtarı olabilecek altın bir diskle karşılaşırlar. Diğer taraftan Mısır'da Profesör Hiebermeyer ve ekibi, MÖ 6. yüzyıldan kalma bir mumyanın üzerinde Yunanca yazılmış ve içinde Atlantis sözü geçen bir papirüs bulurlar. Ne var ki papirüsün yazıldığı Yunanca bilinen Yunancalara benzememektedir. Bu mesajdaki şifre iki keşfin aynı anda yapılması bir tesadüf mü, yoksa çok daha büyük bir komplo mu söz konusu? Atlantis'in dillere destan hazinesi gerçekten var mı? Romanın belli bir yerinde bütün arkeologlar kafa kafaya vererek bu soruları ve Atlantis'in bir efsane değil de gerçek olabilme ihtimalini tartışmaya başlarlar. Papirüs Atlantis'i Karadeniz'e yerleştirdiğinden Jack ve hem zeki hem güzel Rus Arkeolog Katya Svetlanova, denizaltıyla yaptıkları araştırmalarını Türkiye ve Rusya arasında sürdürmeye karar verirler. Atlantis'in yerini belirleme süreçlerini, diğer araştırmacıların aksine, şehrin yok oluş biçimine odakladıklarından, bu başlangıç noktası en sonunda onları Atlantis'in kapılarına kadar getirir.

ARAŞTIRILAMIYOR
Bu süreçte kullanılan bilgiler ve Atlantis'le ilgili teoriler birçok arkeolog tarafından da güncel yaşamda akla yatkın, ilginç, en azından araştırmaya değer bulunmuş. Ancak, bölgede politik koşullar nedeniyle çalışma yapılamıyor olunması ise büyük bir şanssızlık olarak nitelendiriliyor. İlk olarak Siegfried ve Christian Schoppe Atlantis'in Karadeniz'de olduğunu iddia etmişler, 2000 yılında The Guardian Gazetesi'nden Robert Ballard'ın Karadeniz'in derinliklerinde şehir kalıntılarına rastladığını yazmış, uzun süre kayıp şehrin Karadeniz'in Kuzeydoğusunda kalan kısmında yer alıp almadığı tartışılmıştı. Amerikalı birçok profesörde Atlantis'in Karadeniz'in altında olabileceği yönünde açıklamalar yaptı.

TURİZME KATKISI YÜKSEK OLUR
Kayıp şehir "Atlantis" efsanesinin Karadeniz'in dibinde olduğu yönündeki iddiaların turizm potansiyeli açısından önemli bir kazancı olacağını söyleyen Samsun Kültür ve Turizm İl Müdürü Yüksel Ünal, "Tabii ki, Atlantis bir efsaneden ibaret. Var olup olmadığı kanıtlanmamış. Birçok araştırmacı Atlantis'e ait bazı kalıntılar bulduklarını hep iddia ettiler. Son olarak bazı yabancı arkeologlar Atlantis'in Karadeniz dibinde olabileceğini ileri sürmüş. Eğer böyle bir söz konusu ise bunun bölgemize çok büyük getirisi ve avantajları olur. Böyle bir şey söz konusu ise biz de bunu kullanarak bölgemize çok sayıda turist çekebiliriz. Dünyada bunlar bilinen şeyler" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karadeniz'in altında mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN