Gilaburunun patentini aldı

Bünyan Belediye Başkanı Gülcioğlu Türkiye'de sadece Bünyan'da yetişen gilaburuyu dünya markası yapmak için uğraştıklarını ve Bünyan halısını eski günlerdeki önemine kavuşturacaklarının söyledi

Giriş Tarihi: 13.3.2016
Gilaburunun patentini aldı
Kayseri'nin Bünyan Belediye Başkanı Şinasi Gülcioğlu, ilçesi için yaptıklarını ve projelerini SABAH Kayseri'ye anlattı. Türkiye'de el halıları ve yetiştirdiği Gilaburu ile tanınan Bünyan ilçesinin çiçeği burnundaki Belediye Başkanı Gülcioglu, her kesime eşit mesafedeki tutumuyla kimlik sorununu da ortadan kaldırmış. Kapısı olmayan makam odasında yaptığımız görüşmede bize gilaburnu bitkisini tanıtan Başkan Gülcioğlu, gilaburu suyu ve çayından da ikram etti. Başkan Gülcioğlu, eskiden köy görünümünde bir ilçe olan Bünyan'ın nasıl bir değişime soktuğunu anlattı. Gülcioğlu şunları söyledi: "Bünyan'da virane olmuş evler vardı. Bahçe ve parklar bakımsız haldeydi, ilçemize bağlı 7 tane beldeyi kaldırdılar. Yollar oldukça bakımsızdı. İlçemizin 10 milyona yakın borcu bulunmaktaydı. Bu borçları kapattık. Bunun yanında 10 milyon liralık yatırım yaptık. Şimdiye kadar TOKİ ile anlaşarak 200 konutluk bir proje gerçekleştireceğiz. Bizim en büyük hedefimiz Bünyan'ı Türkiye'nin modern ilçelerinden biri yapmak. Bunu sağlamak için yatırımcılarımızı bölgemize davet ettik. Şu anda gene Türkiye'nin en büyük cezaevi ilçemize yapılmaktadır. Esnafımız bu durumdan oldukça memnun. İlçeye bir hareketlilik gelecek. Bizim tek amacımız Bünyan'da çarpık kentleşmeyi önlemek. 30 Mart seçimlerinde söz verdiğimiz projeleri hayata geçirmeye başladık. Türkiye'de sadece Bünyan'da yetişen gilaburu meyvesi, bizden önce bahçelerinin kenarında çit görevi yapıyordu. Yılda 800 tona yakın meyvesini aldığımız gilaburuyu değerlendirmemiz lazımdı bunun için kendi imkanlarımızla suyunu şişeledik, çayını yaptık. Şimdi belediye olarak patentini aldık. Bünyan halkına da bir gelir kapısı oldu. Yakında tüm Türkiye de bunun pazarlamasını yapacağız. Dünyada ve Türkiye'de el halıları ile tanınan Bünyan halıları bir duraklama dönemine girmişti. Tekrar halıcılığı canlandırmaya çalışıyoruz. Bunun için özel tezgahlar yaptırıyoruz. Kendi halı atölyelerimizi açacağız. Kadınlarımız hem iş hem de para kazanacaklar" dedi.

ÇEVRECİ BAŞKAN

Belediye Başkanı Şinasi Gülcioğlu, doğaya ve sokak hayvanlarına çok önem verdiğini bu konuda bir veteriner hekimle birlikte sokak hayvanlarını toplayıp, kısırlaştırıp, küpelendirip tekrar doğaya bıraktıklarını söyledi. Gülcioğlu "Biz ferdin mutluluğu için değil, toplumun mutluluğu ve refahı için çalışan bir anlayışa sahip olduklarını, söz verdiklerinin her zaman arkasında olduklarını, 2014 seçim öncesi söz verdikleri projelerimizi de acilliyet sırasına göre hayata geçirmeye başladık. İnşallah bu önümüzdeki seçime kadar taahhüt ettiğimiz hizmetlerimiz ve yatırımlarımızla Bünyan'ı yaşayan bir ilçemizdeki gelişmeleri yakından izleyen hemşerilerimiz de bu değişimin örneklerinden her platformda bahsedeceklerdir" dedi.
MEHMET UZEL
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gilaburunun patentini aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN