Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En az sezaryen ödül getirdi

Türkiye genelinde en düşük primer sezaryen oranını yakalayan ilk on hastaneden biri olmayı başaran Kadın-Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne ödül verildi

Giriş Tarihi: 17.3.2017
En az sezaryen ödül getirdi
Konya Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yüksek sezaryen oranını Türkiye ortalamasının altında tutmayı başaran ilk 10 hastaneden biri oldu. Hastane bu başarısı ile Sağlık Bakanlığı tarafından ödüle layık görüldü. Konya Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, 2016'da ilk doğumunu gerçekleştiren anne adaylarından sadece yüzde 10.1'ini sezaryen ameliyatına alarak bu alanda ciddi bir başarı yakaladı. Sağlık Bakanlığı'nın en hassas olduğu konuların arasında yer alan sezaryen oranlarındaki bu başarı hastaneye takdir kazandırdı.

954 SEZARYEN YAPILDI
2016'da hastanede toplam 9 bin 460 doğum gerçekleştirildiğini vurgulayan Başhekim Uz. Dr. Erkan Ataş, bu doğumlardan sadece 954'ünün sezaryen ameliyatı ile gerçekleştirildiğini söyledi. Başhekim Ataş, "Hastanemizde primer sezaryen oranımız Türkiye ortalamasının çok çok altındadır. İlk doğumda gerçekleştirilen sezaryen ortalaması üniversite ve özel hastanelerde yüzde 30'un üzerindeyken, şehrimizde en fazla doğum olayının gerçekleştirildiği hastanemizde bu oranın yüzde 10 civarlarında olması bizler için gurur vesilesidir. Bu güzel tablo doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın göstermiş olduğu hassasiyet ve özveri neticesinde ortaya çıkmıştır. Bu nedenle en başta onlara teşekkür ediyorum" dedi. Konya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Koç da "Sağlık Bakanımız, Türkiye'de çok fazla oranda gereksiz sezaryenin yapıldığını defalarca hatırlatmış ve hastaneleri uyarmıştır. Pek çok hastane bu konuda halen ciddi sıkıntılar çekmektedir. Konya kamu hastaneleri ise alınan bu ödülden de anlaşılacağı gibi sezaryen oranlarında son derece iyi bir seviyededir" diyerek hastane idarecilerini tebrik etti.

ÖDÜLÜ EMİNE ERDOĞAN VERDİ
Kadın-Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Erkan Ataş plaketini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın elinden aldı. Çalıştaya Sağlık Bakanı Recep Akdağ da katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En az sezaryen ödül getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN