Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çevre yolunun ilk etabı tamamlandı

için son yıllarda atılmış büyük adımlardan biri olan çevre yolu projesinin 22 km.’lik ilk etabı tamamlandı. Konya-Karaman ve Konya-Ereğli arasındaki bağlantıyı sağlayan hat 15 Haziran’da açılacak

Giriş Tarihi: 18.5.2018
Çevre yolunun ilk etabı tamamlandı
Şehirlerin bir nevi vitrini haline gelen çevre yolları son on yılda birçok ilde değişimlere uğradı. Ekonomik kalkınmaya, hava kirliliği, trafik yoğunluğu ve trafik kazalarını önleyecek olan 122 kilometrelik Yeni Konya çevre yolu projesinin ilk etabında sona gelindi. 68 kilometrelik kesimi yatırım programında bulunan Konya Çevre yolu çift yön, üç şeritli bölünmüş yol standardında yapılıyor. Türkiye'nin en uzun çevre yollarından biri olan 122 kilometrelik karayolu bünyesinde 7 bin 525 metre uzunluğunda 6 tünel ile 3 bin 540 metre uzunluğunda 14 viyadük bulunduruyor.

"15 HAZİRAN'DA HİZMETE GİRİYOR"
3 kısım halinde yatırım programına alınan çevre yolunun son durumuyla ilgili SABAH'a konuşan Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyon Başkanı AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, çevre yolunun birinci kısmının 15 Haziran'da hizmete gireceğini açıkladı. 22 kilometre olan ilk etabın Konya- Karaman ve Konya-Ereğli yolları arasında bağlantıyı sağlayacağının altını çizen Altunyaldız, tamamlanan hatta 1 adet 15 ayaklı kaşınhanı köprüsü, 3 tane 3 ayaklı köprü, 2 adet de alt geçit bulunduğunu, çevre yolunun otoban standarlarında ve üç şeritli bölünmüş yol olarak yapıldığını söyledi. 46 kilometre olan ikinci hattın Konya-Ereğli, Konya-Aksaray, Konya- Ankara ve Konya- Afyonkarahisar yolları arasındaki bağlantıyı sağlayacağını belirten Altunyaldız, "bu kesim 2017 yılında ihale edilmiş olup bugüne kadar Konya-Ankara yolundan Konya-Aksaray yoluna bağlanacak kesimde 10 kilometrelik tulde dolgu ve sanat yapılarında yüzde 80 fiziksel gerçekleşme sağlanmıştır. Çalışmalara devam edilmektedir. Bu kesimde 1 adet viyadük yapılacaktır. Konya Dış Çevre Yolunun en maliyetli kesimi ise son etaptaki 54 kilometrelik kısımdır. Konya-Afyon, Konya-Beyşehir, Konya-Seydişehir ve Konya-Karaman yolları arasında bağlantıyı sağlayacak hat, yatırım programında bulunmamakta olup dağlık coğrafi yapıya sahiptir. Yolun çift yön ve 3 şerit standardına dönüştürülmesi için yapılan proje çalışmaları tamamlanmış olup Karayolları Genel Müdürlüğünde onay aşamasındadır. Bu kesimde 6 tünel ile 13 viyadük yapılacaktır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çevre yolunun ilk etabı tamamlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN