'Silahımız müzik'

Suriye, Mısır, Irak ve Libya gibi çatışmaların ve krizlerin hüküm sürdüğü ülkelerden 60 genç Arap, 'Arap Gençlik Filarmoni Orkestrası'nda müziğin gücünü ispatlamak istiyor

Giriş Tarihi: 20.8.2013
Dünyanın dört bir tarafından yüzlerce genç müzisyen 26 Temmuz - 11 Ağustos tarihleri arasında Berlin'de, Young Euro Classic festivalinde sahne aldı. Festivalde en çok ilgi toplayan gruplardan biri de Arap Gençlik Filarmoni Orkestrası idi. Suriye, Mısır, Irak, Libya gibi, çatışmaların ve krizlerin hüküm sürdüğü ülkelerden geliyorlar. Onları birleştirense müzik... Orkestranın kurucusu, Mısırlı Fevzi El Şermi. Genç müzisyenlere destek vermek, aynı zamanda birlikte müzik yaparken din ve siyaset farklılıklarının önemi olmadığını göstermek istiyor. Fevzi El Şermi, "Orkestradaki herkesin belli bir görevi var. Bir nevi birbirini tamamlama görevi. Bu gençlere çok olumlu yansıyor. Özel yaşantılarına da yansıyor. Birlikte kardeşçe ve uyumlu müzik yapmaları, hayatlarına, insan ilişkilerine de yansıyor" diyor.

SAHNEDE SAVAŞI UNUTMAK

Kriz bölgelerinden gelenlerin birçoğu ülkelerini terk etmek zorunda kalmış, yurtdışında öğrenim görüyorlar. Savaş koşulları ve gelecek kaygıları nedeniyle ülkelerini terk etmişler. Suriye'den Sumar El Aşker, "Sürekli savaştayız. Ancak bizim silahımız müzik ve onu da tüm Suriye halkına yapıyoruz. Partiler arasında ayrım yapmıyoruz. En azından Suriye'de, her bir Suriyeliyi biraz da olsa neşelendirmek gibi ortak bir amacımız var" diye konuşuyor. Tunus'tan Alissa Ait Hammoun ise "İktidarlarımızın ne yazık ki müzikle iyi bir ilişkileri yok. Çok mücadele ettik. Ancak yine de kendimizi müziğimizle anlatabilmek hâlâ çok zor" diyor. Fevzi El Şermi'nin hedefi, Arap ve Batı müziğini harmanlayacak besteler yapmak. Genç müzisyenler Şam, Kahire ve Tunus'un ardından Berlin'de sahne alacaklar. Fevzi El Şermi, "Uzun yıllardır hayalini kurduğum şeyin gerçekleşmiş olmasından dolayı çok mutluyum. 2006'dan bu yana yedi kez birlikte sahne aldık. Çok gururlanıyorum. Aynı zamanda Avrupa'nın en büyük konser salonlarından birinde sahne alabileceğimiz için de çok sevinçliyim" diyor. Gençler, bir duyguyu daha paylaşıyor... Kısa bir süreliğine de olsa sahnede, savaş ve çatışmaları unutabiliyorlar.

DEUTSCHE WELLE
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Silahımız müzik'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN