Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir milyon dolarlık sikke bulundu

Türkiye’den Moldova’ya giden otobüste yapılan aramada 1 milyon dolar değerindeantik sikkeler ve heykeller bulundu.

Giriş Tarihi: 31.3.2014 13:40
Türkiye'den Moldova'ya giden otobüste, değeri bir milyon dolar olduğu belirtilen, 700 antik sikke ile heykel parçaları ele geçirildi.

Rus haber ajansı İtar-Tass'ın bildirdiğine göre, Moldova Milli Tarih Müzesi yöneticisi Anna Bolduryanu, Moldova gümrük görevlilerinin Türkiye'den gelen bir otobüsün bağajında yaptıkları incelemede, 700'den fazla antik sikke ile M.Ö. VI-II. yüzyıllara ait heykel parçalarının bulunduğunu söyledi.

Koleksiyonda Büyük İskender, Antik Yunan ve Roma dönemlerine ait sikkelerin bulunduğunu bildiren Bolduryanu, heykel parçalarının da Sümerlerden kalma olduğunu aktardı. Bolduryanu, parçaları ele geçirilen heykellerin tanesinin açık artırmalarda 500 bin dolara satıldığına dikkati çekti.

Türkiye'den çıkarıldığı ileri sürülen tarihi eserlerin Louvre, Vatikan ve St. Petersburg gibi önemli müzelerde sergilendiğini vurgulayan Bolduryanu, "Kolleksiyonun sahibi bulunmazsa tarihi parçalar müze fonuna bağışlanacak. Bu, müze için benzeri görülmemiş bir katkı olur" ifadelerini kullandı.

Koleksiyonun sahibini arayan Moldovalı güvenlik güçleri, otobüs şoförlerinin, 10 yıl hapis cezası öngören kanunu ihlal ettikleri gerekçesiyle tutuklandığını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir milyon dolarlık sikke bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN