Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ın kaldığı medresenin temeli bulundu

'ın, Doğubayazıt ilçesinde temeli bulunan ve yaklaşık 3 ay kaldığı bilinen medrese yeniden inşa edilerek, turizme kazandırılacak.

Giriş Tarihi: 26.9.2014 14:15
Doğubayazıt Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitimi Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmayla 'ın, Kargakonmaz köyünde 1886 yılında üç ay kaldığı Şeyh Muhammed Celali Medresesi'nin temeli bulundu.

Kaymakamlık tarafından hazırlanan proje kapsamında, Ağrı Valiliği himayesinde medresenin yeniden inşa edilerek, inanç turizmine açılması hedefleniyor.

Kaymakam Karahan Daştan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Doğubayazıt'ın Osmanlı döneminde önemli bir bilim merkezi olduğunu belirterek, bölgede Ahmedi Hani Hazretleri, Mahmud Han Beyazıd gibi önemli din alimlerinin yetiştiğini söyledi.

İlçede 1851 yılında dünyaya gelen ve burada yaşayan Muhammed Celali'nin yaptırdığı medresenin temellerini bulduklarını ifade eden Daştan, "Bölgede medresenin temellerini bulduk. Burada kazı çalışması yaparak, gün yüzüne çıkardık. Hazırladığımız proje kapsamında bu eseri, yeniden inşa ederek gelecek nesillere taşıyacağız" dedi.

Söz konusu medreseyi turizm değerleri arasına katacaklarını anlatan Daştan, "Bu medresede, 1886 yılında Hazretleri burada öğrenim hayatı yapmış. Bu da medreseyi anlamlı ve önemli kılmış. Muhammed Celali Hazretlerinin medresesinde, dönem itibarıyla 90 kişinin ders aldığı biliniyor. Birtakım bilimlerin okutulduğu önemli bir yer. Burası bölgemizin kültürüne önemli katkı sağlayacaktır" diye konuştu.
Medresenin yeniden orijinal haline uygun şekilde yapılması için Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şahabettin Öztürk'e, medrese projesini çizdirdiklerini anlatan Daştan, şunları kaydetti:

"Projeyi hazırladık. Resmi işlemlerimiz devam ediyor. İnşallah en yakın zamanda Muhammed Celali'nin medresesini, kendi köyünde orijinaline uygun şekilde yapacağız. Burayı bölgeye Ahmedi Hani Hazretleri ve diğer turizm alanları gibi turistlerin ziyaretine açacağız. Yörenin turizmine katkı olarak sunacağız" ifadelerini kullandı.

Köydeki vatandaşlardan Mehmet Koçyiğit (78) de medresenin önemli bir değer olduğunu ve ziyarete açılacak olmasının gurur verdiğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bediüzzaman'ın kaldığı medresenin temeli bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN