Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Güldestan' yeniden doğuyor

Devlet Opera ve Balesi’nin modern dans gösterisi Güldestan, 5 yıl sonra tekrar seyirciyle buluşuyor. 10’uncu yılını kutlayan prodüksiyon, yeni bölümlerin eklendiği özel temsillerle sahnelenecek.

Giriş Tarihi: 13.11.2014 09:56
'Güldestan' yeniden doğuyor
Devlet Opera ve Balesi'nin en popüler eserlerinden biri olan Güldestan 10'uncu yılını kutluyor. Beyhan Murphy'nin 2004'te Mercan Dede ile beraber yaptığı, o günden bugüne Mersin, Antalya, Samsun, İzmir ve İstanbul olmak üzere beş Devlet Opera ve Balesi tarafından yerleşik sahnelerde ve Hollanda, Çin, Almanya, Makedonya ve Fransa'da sahnelenmiş olan Güldestan; yeni bölümlerin eklenmesiyle, Mercan Dede ve sürpriz konukların katılımıyla beş sene sonra İstanbul izleyicisiyle yeniden buluşacak. Kullanılan elektronik müzik ve sufi gelenekleriyle, aynı zamanda geçmiş ve geleceği birleştiren özellikleriyle, sahnelere farklı dinamikler getiren Güldestan 18-19 Kasım ve 14-17 Aralık'ta özel temsille yeniden izleyiciyle buluşacak.

Ara güler eşliğinde

İstanbul'da en son 2008'de AKM'de sahnelenen Güldestan'da bir göç yolundan şehirdeki kafeye, çağdaş yazar Orhan Pamuk'un eserlerinden 18. yüzyılda Evliya Çelebi'ye, modern insanın içsel yolculuklarından Sema'ya, Osmanlı zamanlarından modern İstanbul'a ve nihayetinde de Gül'e varan bir yolculuk anlatılıyor. Geçmiş yıllarda Güldestan'da dans etmiş konuk sanatçılarla birlikte, Modern Dans Topluluğu İstanbul (MDTİ) dansçıları tarafından sahnelenecek bu müzik ve dans prodüksiyonuna; sahnede viyola, kanun, çello, klarnet ve perküsyonun yer aldığı canlı orkestra ile Ara Güler'in fotoğrafları eşlik ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Güldestan' yeniden doğuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN