Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyeli çocuk müzik dehası çıktı

Giriş Tarihi: 13.11.2014 17:41
Suriyeli çocuk müzik dehası çıktı

Suriye’deki iç savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan 16 yaşındaki Tambi Asaad, müzik dehası çıktı.

Suriyeli 16 yaşındaki Tambi Asaad'ın öyküsü film senaryolarını aratmadı. Bursa'da geçen yıl gezerken gördüğü müzik merkezine giren Asaqd'ın yeteneğini piyano öğretmeni Rus Elena Yudina keşfetti. Bir yıllık eğitimin ardından, kendisinden 10 yıl önce müziğe başlayan yaşıtlarıyla Moskova ve St Petersburg'daki uluslararası yarışmalarda piyano çalan Asaad birinci oldu.

New York Konservatuarı Piyano Bölüm Başkanı Tamara Poddubroya'dan da övgüler alan Tambi'nin hedefi, eğitimini ABD'de sürdürmek. Suriye'nin başkenti Şam'da yaşayan Tambi Asaad, 2 yıl önce ülkesindeki savaştan kaçan 4 kişilik ailesiyle birlikte Bursa'ya geldi.

Elektrik- elektronik teknisyeni olan babası iş bulunca Bursa'ya yerleşen Tambi Asaad, küçük kardeşiyle birlikte okula da başladı. Kafkas gecelerinde akordeon çalan Tambi Asaad'ın şansı, Bursa'da Temmuz 2013'te dolaşırken gördüğü Akademix Güzel Sanatlar Merkezi'ne girerek, piyano öğrenmek istediğini söylemesiyle değişti.

Merkezde piyano öğretmeni olarak görev yapan Rus asıllı Elena Yudina Çekiç, birkaç dersin ardından Tambi'nin bir müzik dahisi olduğunu keşfetti. Ailesinin eğitim masraflarını karşılayamaması üzerine hem müzik merkezi hem de Rus öğretmen hiçbir ücret almadan Tambi'nin eğitim masraflarını üstlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli çocuk müzik dehası çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN