'nda büyük tehlike

Giriş Tarihi: 20.11.2014 11:21
Rumeli Hisarı'nda büyük tehlike

Tarihi 'ndaki bazı hasarların can güvenliğini tehlikeye attığı ortaya çıktı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tehlikeli kısımların kapatılmasını önerdi. Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul 'un fethinden önce boğazın kuzeyinden gelebilecek saldırıları engellemek için Anadolu Hisarı'nın karşısına inşa ettirilen ve günümüzde her gün binlerce turistin gezdiği 'nın, oluşan hasarlar nedeniyle kapatılmak istendiği ortaya çıktı.

Hisar'daki tehlike bir yıl önce müze uzmanları tarafından fark edildi. Uzmanlar, belirli bölgelerdeki kaymalar ve sur duvarlarındaki hasarı ilgililere iletti.

BASİT BAKIM VE ONARIM

Vatan'dan Mehmet Ali Demir'in haberine göre; geçtiğimiz yıl ocak ayında İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü'nce hazırlanan raporla hasarların giderilmesi için gereken röleve, restitisyon ve restorasyon projelerinin hızlı bir şekilde hazırlanması istendi.

İBB: TEHLİKE ARZ EDİYOR

Ancak 2013 haziranında İBB Yapı İşleri Müdürlüğü Hisar'daki yerinden çıkmış ve çıkmakta olan taşların tehlike arz ettiği yönünde rapor hazırladı.
Ayrıca Tarihi Çevre Koruma Müdürlüğü'nün proje hazırlıklarının devam ettiği, maliyet hesaplarının yapıldığı ancak kurul onayı olmadan inşaat faaliyetine girilemeyeceğinin altı çizildi. Raporun sonunda ise çalışmalar bitene kadar hasarlı alanların ziyarete kapatılması istendi.

Kaynak: Haber7
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rumeli Hisarı'nda büyük tehlike
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN