Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Libya'nın Sabratha antik kenti

Giriş Tarihi: 2.12.2014 15:52
Libya'nın Sabratha antik kenti

Libya'da bulunan ve UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alan Sabratha antik kenti, tekrar turizme açılacağı günü bekliyor.

Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi döneminde birçok konser ve sanat etkinliğine ev sahipliği yapan, şimdilerde ise ülkedeki iç savaş nedeni ile ziyaret edilemeyen UNESCO Dünya Mirasları Listesindeki Sabratha antik kenti, tekrar turizme açılacağı günleri bekliyor.

Libya'nın Başkenti Trablus'a 100 kilometre uzaklıkta bulunan Sabratha antik kenti, iyi korunmuş ve ayakta duran eserleri ile dikkati çekiyor.

Roma döneminden kalma, yumuşak kum taşından mimari eserleriyle Sabratha antik kenti ve 3 katlı tiyatro salonu eski şehircilik anlayışının ihtişamını gözler önüne seriyor. Libya'daki "Arap Baharı" öncesi birçok konser ve etkinliği ev sahipliği yapan UNESCO Dünya mirasları listesindeki tarihi mekan, ülkedeki iç savaş nedeni ile yaklaşık 4 yıldır ziyaret edilemiyor.

Sabratha Antik Kentinde görev yapan Muhammed Bozere, 2011 yılındaki devrim sırasında buranın askerler tarafından korunduğunu belirterek, ''Ülkedeki iç savaş nedeni ile buraya kimse gelmiyor. Savaşın bitmesi ve eski günlerdeki gibi dünyanın her yerinden turistlerin geleceği günleri bekliyoruz'' dedi.

Milattan önce 6'ncı yüzyılda Fenikeliler tarafından Trans-Sahra Ticaret Yolu ile Afrika'dan gelen malların, dünyaya nakledildiği bir ticaret merkezi olan Sabratha antik kentinde, Antonine, Liber Pater (Dionisos), Serapis, İsis Herküles tapınakları, Kapitol, forum, antik tuvaletler, deniz hamamı, senato binası, Hristiyan bazilikası, Bizans duvarı ile muhteşem tiyatro binası ve müze yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Libya'nın Sabratha antik kenti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN