Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Operada yasadışı izleme

Genel Müdürlüğü Mali İşler Daire Başkanı Atasayar hakkında “kurumdaki 70’e yakın güvenlik kamerasının sistemini kendi bilgisayarına da yükleterek, personelini dinleme ve takibe aldığı” gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 6.2.2015 12:08
Operada yasadışı izleme
Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlüğü İdari ve Mali İşler Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcı Vekili Fahrettin Atasayar hakkında, "kurumun farklı yerlerinde bulunan 70'e yakın güvenlik kamerasının sistemini kendi bilgisayarına da yükleterek, personelini dinleme ve takibe aldığı" gerekçesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'nca soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre, Rengim Gökmen'in geçen yaz görevden alınmasının ardından DOB Genel Müdürlüğü'ne getirilen Selman Ada, kurumun işleyişinde de yeni görevlendirmeler yapmıştı. 8 Temmuz 2009'da da Personel ve Eğitim Dairesi Başkanlığı'na atanan Fahrettin Atasayar, Ada'nın genel müdür olmasının ardından 19 Eylül 2014'te vekâleten genel müdür yardımcılığına getirilmişti.

Ancak Atasayar'ın kurumdan geçen günlerde "apar topar" emekliye ayrıldığı öğrenildi. Atasayar'ın emeklilik dilekçesi vermesinin ardında da Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'nca "hakkında açılan soruşturmaların yer aldığı" kaydedildi.

DOB'da, sadece otopark bölümünde 9-10 adet güvenlik gerekçesiyle kameraların olduğu biliniyor. Genel müdür odasının olduğu alanda 4, fuayede de 4 güvenlik kamerasının bulunduğu dile getiriliyor. Kameraların en yoğun olduğu bölümlerin başında ise atölyelerin geldiği dile getiriliyor. Atasayar'ın bu kameraları kullanarak, "hem kurumun idari personelini, hem de sanatçıları yakından takip ettiği" iddia ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Operada yasadışı izleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN