Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sicilya'da Konstantiniyye sergisi

Giriş Tarihi: 27.2.2015
Sicilya'da Konstantiniyye sergisi

Beyoğlu ile İtalya'nın Sicilya bölgesinin Katanya kenti 'kardeş' oldu. Katanya'da "Konstantiniyye'den İstanbul'a: 19. Yüzyıl Ortalarından 20. Yüzyıla Fotoğraflar Sergisi" açıldı

İstanbul'un bir devre ait çarpıcı yapılarını, gündelik hayatını ve ilginç kişiliklerini gözler önüne seren "Konstantiniyye'den İstanbul'a: 19. Yüzyıl Ortalarından 20. Yüzyıla Fotoğraflar Sergisi"nin İtalya'daki açılışı, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan tarafından yapıldı. Demircan "Bir ülkeyi başka bir ülkede sergilerle anlamak çok önemlidir" dedi.

HER FOTOĞRAF BİR BELGE

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu'ndan derlenen ve 19. yüzyıl ortalarında İstanbul'da faaliyet göstermeye başlayan fotoğraf ustalarının eserlerinin oluşturduğu "Konstantiniyye'den İstanbul'a-19. Yüzyıl Ortalarından 20. Yüzyıla Fotoğraf Sergisi", İtalya'nın Sicilya Adası'ndaki Katanya şehrinde sergilendi. Sergiye Katanya Belediyesi ile kardeş şehir protokolü imzalamak için Katanya'ya gelen Beyoğlu Kaymakamı Osman Ekşi, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Katanya Şehri Belediye Başkanı Enzo Bianco katıldı.

KARDEŞ ŞEHİR PROTOKOLÜ

Yerli ve yabancılar tarafından büyük ilgi gören sergide, usta fotoğrafçılar James Robertson, Maurice Meys, Pascal Sebah, Polycarpe Joaillier, Abdullah Biraderler, Guillaume Berggren ve Gülmez Biraderler, dönemin ağır ve zahmetli teknikleriyle çekilmiş fotoğraflarla İstanbul'un geçmişteki çehresini belgeliyor. Serginin açılışını yapan Demircan, Katanya'nın isteğiyle sergi öncesi iki belediyenin kardeş şehir protokolü imzaladıklarını söyledi. Demircan, yaptığı açıklamada "Bu imza ile sadece belediyeler arasında bir kardeşlik değil, üniversiteler, kültürler müesseseleri, ekonomik yönden, sanatçılar, yatırımcılar ve işadamları üzerinden de hareket etmiş oluyoruz" diye konuştu.

"GALATA KULESİ'Nİ DE UNUTMADIK"
Bianco'nun daha önce bir sufi sergisi sebebiyle İstanbul'a geldiğini anlatan Demircan, bu sergi fikrinin İstanbul'da ortaya çıktığını ifade etti. Demircan, "Katanya'ya gelirken özellikle İstanbul'un tarihi yapıları, İtalyanlar'ın inşa ettiği yapılar üzerinden hareket etmeye özen gösterdik. Burada eskiden İstanbul'un mimarisini, eski yapılarını anlatmak isterken İtalyan mimarisinin özellikle Galata Kulesi'ni de unutmadık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sicilya'da Konstantiniyye sergisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN