Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dev çınara köyünden toprak

Dev çınara köyünden toprak

Türk edebiyatının dev çınarı Yaşar Kemal'in İstanbul'da toprağa verileceğini öğrenen Osmaniye Gökçedam'dan hemşerileri, ünlü yazarın mezarına, doğduğu bahçeden toprak götürdü

Yaşamını yitiren Türk edebiyatının çınarı Yaşar Kemal'in 1923'te doğduğu Osmaniye'nin Gökçedam (Hemite) köyünde çifte hüzün yaşanıyor. Ünlü yazarın İstanbul'da bugün toprağa verileceğini öğrenen hemşerileri, cenazeye katılmak için yola çıkarken, beraberlerinde Yaşar Kemal'in mezarına konulmak üzere doğduğu bahçeden toprak da getirdiler. Yaşar Kemal Çukurova Kültür Derneği Başkanı Mehmet Özer, "Doğduğu topraklarda gömülmesini isterdik, ancak olmadı. Cenazesi gelmiyorsa, doğduğu topraklardan bir parça götürmeye karar verdik" diye konuştu. Yaşar Kemal'in çocukluk arkadaşları Veli Kılıç ve Ahmet Koşar da "Babasının yanına gömülseydi daha iyi olurdu" dediler. Ünlü yazarla dostluğunu "Biz 3 kişiydik. Ben, Yaşar Kemal ve Ahmet Koşar" diye anlatan 90 yaşındaki Veli Kılıç, "Çocukluğumuz beraber geçti. Bir günümüz ayrı olmadı. Birlikte güldük, birlikte ağladık. Bana okuma yazmayı öğretti. Köye her geldiğinde dünyalar benim olur, kahvede şakalaşır, eski günleri yad ederdik. Ama koca çınar bizden erken davrandı" dedi. Yaşar Kemal'in köyünde toprağa verilmesini istediklerini belirten Kılıç, şunları söyledi: "Burası baba toprağı. Yaşar, Çukurova'ya, köyüne önem verirdi. Ancak vasiyetinde ilk eşinin yanında gömülmek istediğini söylemiş. Burada gömülseydi, mezarına gidip dua ederdik." 93 yaşındaki Ahmet Koşar da "Çocukluğumuz beraber geçti. Birlikte bostanlara gidip, salatalık, karpuz çaldık. Hatta karpuz çalarken bekçiye yakalandık, arkamızdan ateş etmişti. O günleri hiç unutamam" dedi.

VEDA TÖRENİ BUGÜN...

Ünlü yazarın eşi Ayşe Semiha Baban da dün Üsküdar Vaniköy'deki evinde taziyeleri kabul etti. Sanatçılar Zülfü Livaneli, Suavi ve İdil Biret de Baban'a taziye ziyaretinde bulunanlar arasındaydı. Yaşar Kemal'in naaşı bugün Teşvikiye Camisi'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Ayrıca saat 15.30'da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde tören düzenlenecek. Bu arada Adana'nın Seyhan Belediyesi'nde bulunan Seyhan Belediyesi Kültür Merkezi'nin adı, Seyhan Yaşar Kemal Kültür Merkezi olarak değiştirilecek.

DÜNYA MEDYASI NE DEDİ?

ALMANYA: İNCE MEMED ÖKSÜZ KALDI

Yaşar Kemal'in ölümü Alman medyasında "İnce Mehmed Öksüz Kaldı" sözleri ile duyuruldu. Deutsche Welle, "Türk edebiyatı denince akla gelen ilk isimlerden olan Yaşar Kemal, öykü, deneme ve roman gibi türlerde sayısız eser verdi" ifadesini kullandı.

ABD: ATINA BİNİP GİTTİ

Amerika'nın Sesi, Kemal'ın ölümünü "Bir güzel insan daha atına binip gitti" başlığıyla duyurdu. New York Times gazetesindeki makalede ise "Usta Türk romancısı ve keskin siyasi eleştirici" nitelemesi yapıldı ve Kemal için "Türkiye'nin küresel boyuttaki ilk romancısı" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dev çınara köyünden toprak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN